Koordinacijsko tijelo za prevenciju ovisnosti Grada Nova Gradiška, MUP RH BPŽ PP Nova Gradiška te gradske osnovne i srednje škole obilježili su Svjetski dan borbe protiv alkoholizma. Tim povodom na središnjem gradskom trgu organiziran je promotivni edukativni štand, edukativna vježba za sudionike i predavanje u prostorijama Informacijskog centar policije. Učenici su imali priliku isprobati “pijane naočale” koje simuliraju određeni stupanj alkoholiziranog stanja osobe. Na taj izravni način sudionici su isprobali stvarno stanje neuravnoteženosti osobe koja se mora kretati nepoznatim prostorom na kojem se obično nalaze razne prepreke. Učenici su aktivno sudjelovali u vježbi, ali i tijekom predavanja.
Ovom prilikom, predsjednica Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nova Gradiška, Ljiljana Lukačević, opravdano je ponosna na sve sudionike organizacije. Intervju s Ljiljanom Lukačević možete pročitati ovdje: https://radiong.hr/obiljezen-svjetski-dan-borbe-protiv-alkoholizma-intervju-fotogalerija/
Koraljka Hausnet Lasović, dugogodišnja je članica Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nova Gradiška. U našoj zajednici uključena je volonterski, a temu prati i kao stručnjak. Naime Hausnet Lasović je profesorica psihologije u novogradiškoj Gimnaziji. U kratkom razgovoru na temu ovisnosti doznali smo ono ključno, a to ja kako treba imati mjeru u svemu!
Postoji li realna potreba za Koordinacijskim tijelom?
Mislim da je ovakvo tijelo potrebno na razini grada zato što mi koji radimo u različitim segmentima društva, od obrazovanja, zdravstva, socijale bi trebali i dobro je da surađujemo, razmjenjujemo informacije, dobivamo ideje. Svi smo u kontaktu s različitim korisnicima, tako da ovo svakako može biti samo korisno.
Vi radite u struci. Što se promijenilo u pristupu mladima od prije do danas?
Ova promjena je velika. Ovi mediji digitalni, društvene mreže otuđenost, ali sve veća distanciranost djece od roditelja jer su sad zaista odvojeniji, nose nekakve svoje terete i posljedice i mislim da trebamo jako osvješćivati i roditelje i zajednicu djecu o tome kakvi sve rizici postoje jer alkohol je bio od pamtivijeka rizik za zdravlje i za obitelji i za zajednicu, a u današnje vrijeme možda još i veći jer to mladi uspijevaju nekako sakrit. Imaju te nekakve poticaje koji nama odraslima nisu nužno dostupni.
Kako je najlakše pristupiti mladima?
Otvoreno, iskreno s emocijom i brigom, jer mladi ljudi znaju kad im netko želi dobro, kad je neko na njihovoj strani. Jedino im treba ta nekakva podrška i mislim da kao društvo baš jako trebamo se boriti protiv bilo kojeg tipa ovisnosti, pogotovo alkoholizam. Ja osobno smatram da to je veliko zlo i drago mi je što je naš učenik baš danas to komentirao. Nažalost u našoj tradiciji mi podrazumijevamo da je alkohol u redu, a zapravo nije i mislim da tu trebamo zaista jako velik trud uložiti da javnost shvati da alkohol se ne podrazumijeva i da ga ne trebamo nužno imati u svim onim prilikama slavlja, žalovanja i slično. Trebamo naći nekakve druge mehanizme.
Je li sad lakše ili teže pristupiti roditeljima u odnosu na prije?
Možda i teže zato što kad sam ja počela raditi onda su informacije bile dostupnije nama stručnjacima, a danas roditelji pitaju Google, pitaju nekog na društvenim mrežama, sami traže informacije i upitni su izvori gdje ih oni pronalaze. Možda ipak treba imati povjerenja više u struku u ljude koji se s nečim bave i istražuju jer su naše informacije i tehnike koje koristimo provjerene i pouzdanije i sigurno korisnije.
Kome se onda obratiti za pomoć?
Nekad je i prijatelj dovoljan da pomogne, nekad su to roditelji, a u nekim situacijama zaista treba pomoć stručnjaka. To treba shvatiti kao znak snage, inteligencije. Ne čekati da problem eskalira nego ga rješavati dok je još u nekakvim povojima.
S obzirom na iskustvo, može li se problem riješiti?
Apsolutno ne, ali možemo napraviti puno toga da bude rjeđe, slabijeg intenziteta, pod većom kontrolom. Nije nama alkohol kao alkohol problem. To što će netko na primjer popiti čašu vina nakon ručka, ali može izazvati problem ako ta osoba izgubi kontrolu i kad u nekom trenutku taj alkohol krene kontrolirati tu osobu, a ne osoba alkohol. Treba imati mjeru u svemu!