S početkom 2020. godine na snagu su stupile porezne izmjene koje se tiču velikog broja mladih u Hrvatskoj. Zbog tih će se izmjena i ove godine, zaposlenima do 25 godina vratiti sav uplaćeni porez i prirez. Zaposlenim osobama između 26 i 30 godina, koje su oslobođene plaćanja 50 posto tog poreza, vraća se polovina uplaćenog iznosa. Mladi u Hrvatskoj koji su bili zaposleni tijekom 2021. godine ovoga ljeta dobivaju povrat poreza prema propisima koji su na snagu stupili početkom prošle godine.

Koji mladi imaju pravo na povrat čitavog ili polovice uplaćenog poreza u 2022.?

Naime, prema članku 46. Zakona o porezu na dohodak, osobe u radnom odnosu (nesamostalan rad) koje imaju do 25 godina oslobođene su u potpunosti od plaćanja poreza na dohodak. Drugim riječima, vratit će im se sav uplaćeni porez i prirez. Zaposlene osobe između 26 i 30 godina oslobođene su od 50 posto tog poreza i vraća im se polovina uplaćenog iznosa.

Kome se u 2022. vraća sav uplaćeni iznos, a kome polovica? Prema tablici u Pravilniku o porezu na dohodak, polovina uplaćenog iznosa ove će se godine vratiti onima koji su rođeni 1991., 1992., 1993., 1994. i 1995. godine. Sav uplaćeni porez i prirez vratit će se onima koji su rođeni 1996., 1997., 1998., 1999. i mlađe generacije.

Prošle godine prvi povrati poreza na račune su stizali već sredinom svibnja, ali razlog je ležao u tome što je to bila godina u kojoj su bili izbori. Uobičajeno je da u godinama koje nisu izborne građanima povrat poreza na račun sjeda u srpnju ili kolovozu.

Kako izračunati koliko ćete okvirno povrata dobiti?

Budući da će vam porez i prirez u ovoj godini biti vraćeni za uplate u 2021. godini, već sada možete izračunati koliki povrat možete očekivati. Naime, na stranicama Porezne uprave postoji informativni kalkulator pomoću kojega možete izračunati koliko okvirno povrata poreza i prireza možete očekivati na svom računu. Kalkulatoru možete pristupiti OVDJE.

Komentari
Prethodni članakPoljoprivrednicima odobreno 178,4 milijuna litara plavog dizela
Sljedeći članakDobro je znati: Tko sve treba imati klasu i urudžbeni broj na dokumentima?