U Ukrajinskim Vinnitsama održala se druga od ukupno 3 utrke u sklopu King Of Europe serije gdje je nastupilo 9 naših vozača.

U Ukrajinu su otišli: Dario Konopek, Vlado Moravek, Mario Ščeko, Ivan Fakin, Edvard Galić, Marin Buličić, Toni Rilje, Janko Mikulić i Zoran Breščaković, koji su se natjecali u svojim klasama i u Hrvatsku donjeli 3 pehara.

Prvo mjesto do 2000 ccm osvojio je Zoran Brešćaković sa VW Golfom 2, 1.9 TDI, 4×4, 350 KS, s nitrom. Pobjedio je s vremenom 11.7 sekundi.

Drugo mjesto s vremenom 9,7 s u kategoriji Pro RWD osvojio je Edvard Galić sa Chevrolet-om Malibu koji ima V8 motor 10,4 l, zadnji pogon i 1076 KS.

Treće mjesto u kategoriji Pro RWD osvojio je Vlado Moravek s vremenom 10.2 sekunde s Opel Kadetom 4.2 l V8 motorom s nitrom i zadnjim pogonom, te snage od 700 konja.

Detaljnije ćemo opisati i ostale sudionike, odnosno hrvatske predstavnike. Bio je tu i Toni Rilje s Hondom Civic 1.8 turbo motorom s prednjim pogonom i nitrom.

S Audio Coupe-om bio je Darko Konopek. Audi je 2.7 biturbo, pogon 4×4, 900 KS i ntrom, te je završio utrku s vremenom 10.1 s.

Mario Ščetko je s VW Golfom 2, bimotor 2x VR6 trubo motorima i ntrom postigao vrijeme 9.94 s. Auto je imao 1250 KS.

S Alfom 145 nastupio je Ivan Fakin. Automobil ima 2.0 turbo motor, 4×4 pogon i 650 KS, te je postigao s njim vrijeme 9.96 s.

Janko Mikulić je ostvario vrijeme od 11.2 sekunde sa Ford Sierrom Cosworth koja ima 2.0 turbo motor, pogon 4×4 i nitro.

I još ćemo spomenuti Marina Buličić koji je s kvarom na Opel Calibri dostigao vrijeme 10.5 sekundi. Calibra ima 2.0 turbo motor, pogon 4×4, nitro i više od 900 KS.

Ovim putovanjem, koje nije bilo kratko (ukupno 3000km) i osvojenim peharima su u trenutku privukli pažnju na sebe i na našu malu zemlju. Nova poznanstva su sklopljena i dogovor za posjetu mnogih teamova Hrvatskoj je pao! A razlog posjeta je prvi vikend u rujnu, odnosno 31.08.-02.09. kada će se u Osijeku održati do sada neviđen sportski događaj u ovim disciplinama.

Organizator i pokretač ove priče, Auto klub Slavonija je početkom godine potpisao ugovor sa KOE organizacijom i tako postao službeni partner u Hrvatskoj te su dobili pravo na jednu utrku u sklopu Europskog prvenstva King of Europe. I kako bi još malo zagrijali ovaj oktanski vikend, u navedena 3 dana će se održati 4 natjecanja: nevedeno KOE drag i KOE drift natjecanje, te necionalno prvenstvo u utrkama ubrzanja, i driftu. Adrenalinski mix koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Sve ovo je produkt dugogodišnjeg rada, druženja i entuzijazma ljudi koji ovaj sport (kao i sport općenito) vide kao način života. Iza AK Slavonija stoji 11 sportskih evenata, koji su u svojoj relativno kratkoj ali burnoj povjesti doveli do posjete KOE delegacije i potpisivanja ugovora. Iz Auto kluba Slavonija poručuje kako je ovo samo početak.

U programu Radija Nova Gradiška je ovog tjedna bio i Stjepan Mirković iz Auto kluba Slavonija koji je najavio i moguće utrke na novogradiškom području, navjerojatnije slalom utrke na poligonu u Novoj Gradiški, ali i street race na poljoprivrednoj pisti u Novoj Kapeli. Nadamo se da će se vratiti miris oktana u Novu Gradišku, jer pamtimo vremena kada su primjerice na poligonu bile karting utrke, a kroz Novu Gradišku i moto utrke. Vjerujemo da će se ta vremena vratiti upravo zahvaljujući Novogradiščanu Stjepanu Mirkoviću, članu Auto kluba Slavonija. Jedva čekamo!

Autor: Nikola Knežević//photo: Stjepan Mirković