Statistika puno govori o različitom razvoju i civilizacijskom napretku pojedinih dijelova Lijepe Naše. Prema brojkama, Slavonija je daleko od liberalnijeg primorja.
„Životno partnerstvo zajednica je obiteljskog života dviju osoba istog spola sklopljena pred matičarom.” – definicija je to koja je Hrvatima postala poznata (samim time ne automatski bliska i razumljiva) tek 1. rujna 2014. godine kada je na snagu stupio Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola, donesen 15. srpnja 2014. godine.
Registar životnog partnerstva vodi se u obliku jedinstvene središnje elektroničke baze podataka o svim sklopljenim životnim partnerstvima, a samu bazu podataka vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave koje brine za njezino održavanje i nadogradnju.
Nedavno su objavljeni godišnji podatci koji pokazuju koliko je životnih partnerstava sklopljeno od 1. siječnja do 31. prosinca 2020. godine.
Rezultati itekako puno govore o različitom razvoju i civilizacijskom napretku pojedinih dijelova Lijepe Naše. Naime, u matičnim uredima na području Brodsko-posavske županije nije sklopljeno niti jedno životno partnerstvo, dok je na području Požeško-slavonske u 12 mjeseci ‘koronagodine’ sklopljeno tek jedno.
Da su razlike dramatične i drastične govore sljedeći podatci koji pokazuju područje i broj sklopljenih životnih partnerstava: Grad Zagreb – 28; Primorsko-goranska županija – 11; Istarska županija – 7; Osječko-baranjska i Splitsko-dalmatinska – po 4; Zagrebačka i Dubrovačko-neretvanska – po 3; Varaždinska i Vukovarsko-srijemska – po 2; Međimurska – 1.
Ukupno je, dakle, sklopljeno 66 takvih zajednica.
S druge, pak, strane, sklopljena su 15.163 braka – 6497 vjerskih i 8666 građanskih.
U Brodsko-posavskoj županiji sklopljeno ih je 612, od čega više građanskih – 346, a u Požeško-slavonskoj sklopljeno je 348, od čega također više građanskih – njih 186.
Je li Slavonija homofobna pa gay populacija zazire od ozakonjenja svoje veze ili, pak, iz istog razloga iz nje bježe – teško je odgovoriti.
Izvor: SBplus
Foto: Ilustracija/Internet