Za one koji ne znaju, Ulica Ivana Domca smještena je na južnom dijelu grada, paralelno uz željezničku prugu, nasuprot Željezničkoj ulici. Zašto sumnjamo da znate da je to ulica Grada Nova Gradiška? Zato što, zbog teške prohodnosti, njome vrlo vjerojatno nikada niste ni prošli.

Budimo iskreni, to nije cesta, već makadam pun rupa. Ovom tvrdnjom ne želimo povrijediti njene žitelje, nego se pitamo kako je moguće da u najmlađem gradu u Hrvatskoj koji u svom nazivu ima riječ “Nova” postoji ulica koja je infrastrukturno nedirnuta desetljećima.

Gradski oci kao da se “Domčeve” pokušavaju odreći. Po nekoj nepromjenjivoj logici, ulicu ne obnavljaju, a njene stanovnike uporno zaboravljaju. Nažalost, u ulici žive obitelji u teškom socijalnom stanju, a veliki udio stanovništva čine Romi. Nenametljivi i skromni, nikada se nisu suprostavili nemarnošću gradske vlasti.

Zadnjih mjeseci svjedoci smo promjenjivom vremenu i čestim padalinama – za stanovnike Domčeve zla kob. Naime, zbog trošne podloge puta i zemljanih nanosa, stvaraju se rupe i kolotrazi, a lokve, duboke i po 10-20 cm, nerijetko se zadržavaju tjednima. Pitamo se koja je adekvatna obuća i odjeća djeci koja po blatnoj kaljuži idu u školu. Putem strahuju i od automobila koji ih u svakom trenutku mogu poprskati. Ne moramo ni pogađati što se dogodi kada biciklist “zaglavi” u jednoj od brojnih dubokih lokvi.

Dokada tako? Zar ni lokalni izbori, ako već tako mora biti, nisu dovoljan alibi da se “5 do 12” krene u senzibiliziranje s javnošću brojnim obnovama i rekonstrukcijama prometnica? Zar ni na dane političkog samozadovoljavanja, gorkom istinitošću rečeno, vladajući ne mogu učiniti ništa za narod? Neka ovaj članak bude otvoreno pismo i apel provoditeljima “Plana 21”, plana čije grafičko rješenje gotovo da nalikuje na jednu veliku lokvu bez dna. “Držimo da hrvatski građani imaju pravo odabrati gdje žele živjeti”, stoji pod točkom 3 (Regionalni razvoj i korištenje fondova Europske unije) Plana. Zasigurno ne žele živjeti u lokvi.

Autor: Zorislav Knežević/photo: Saša Radivojević

Komentari
Prethodni članak“Learning today for a better future – Aktivni danas za bolju budućnost”
Sljedeći članakRuksak (pun) kulture predstavljen u Novoj Gradiški (photo)