Članovi novogradiške podružnice Hrvatskog liječničkog zbora okupili su se u četvrtak na još jednom stručnom predavanju, koje je bilo posvećeno temi “Bol u donjem dijelu leđa; dif. dijagnoza, dijagnostika, liječenje. Predavanje su održali novogradiški liječnici dr. Dragan, Danica i Ivan Smoljanac.

Ovaj susret privukao je velik broj njihovih kolega, članova Hrvatskog liječničkog zbora. Uz stručnu razmjenu informacija, bila je ovo prigoda za opraštanje od dr. Dragana i dr. Danice koji nakon niza godina posvećenih medicinskoj struci i predanog rada odlaze u zasluženu mirovinu. Njihovim stopama nastavit će sin Ivan Smoljanac koji nakon završene specijalizacije nastavlja raditi u novogradiškoj Općoj bolnici.

– Rekla bih da smo organizirali do sada ovdje neviđeno predavanje, gdje imamo troje naših kolega liječnika, iz iste obitelji. Dvoje od njih se opraštaju od aktivnog profesionalnog života, odlaze u mirovinu pa je ovo bila i prigoda da se okupimo da održimo predavanje, ne samo revijalno u smislu odlaska u mirovinu, nego svakako i stručno predavanje na temu „Bol u donjem dijelu leđa„ koja podrazumijeva suradnju raznih specijalnosti, u ovom slučaju neurologa, urologa i radiologa. – naglasila je predsjednica novogradiške podružnice Hrvatskog liječničkog zbora dr. Slavica Konjević Pernar.

Tema “Bol u donjem dijelu leđa” izuzetno je relevantna jer se radi o čestom problemu s kojim se suočava velik broj ljudi, a stručnjaci obitelji Smoljanac pojasnili su koji su sve mogući uzroci ovakvih bolnih stanja, kako se dijagnosticiraju  i liječe.

– Sretan sam što sam večeras ovdje, jer uz to što sam liječnik već 42 godine, član sam i HLZ. Jedan dio toga vremena bio sam i predsjednik novogradiške Podružnice HLZ-a i puno toga smo napravili. Moja deviza u HLZ -u je uvijek bila struka, struka i struka i onda sve drugo, stoga sam odlučio i svoju aktivnu karijeru završiti sa strukom tj. predavanjem o ovoj relevantnoj temi. Kako je bol u leđima često i posljedica bubrežnih kamenaca i ne može proći bez rendgena i CT-a, poklopilo se da se moja obitelj uključi. Uz suprugu koja je radiolog tu je i naš sin koji je završio specijalizaciju za urologa i bavi se također bolovima u leđima.“ – rekao je dr. Smoljanac.

Dodaje da odlazak u mirovinu ne znači da prestaju biti liječnici. „Bit ćemo to dok nas služi zdravlje. Ja sam doktor doživotno. Znamo u kakvom vremenu živimo, kakvih sve bolesti i izazova ima, ne treba biti nesretan zbog odlaska u mirovinu. Nadam se da ću i u idućim godinama moći dio sebe dati i medicini, Zboru liječnika i naravno malo više svojoj obitelji i sebi samom.“ – ističe dr. Smoljanac.

Zadovoljan je svime odrađenim tijekom svog dugogodišnjeg radnog staža: „Moja struka je iznimno dinamična, od početka sam uživao u činjenici da pomažem ljudima. Naravno da je bilo i neuspjeha i teških trenutaka. Kroz moju ordinaciju prošle su tisuće pacijenata i mogu reći da svjesno povrijedio nikoga nisam. Puno puta sam išao kući razmišljajući o svojim pacijentima, jesam li napravio sve što sam mogao. Doktorima je jako teško kada ne ide onako kako treba. Bilo je trenutaka kada smo plakali zajedno s obiteljima, jer priopćiti nekome da mu je član obitelji preminuo nije nimalo lako. Ali sa sobom nosim puno dobrih uspomena i uvijek ću biti tu za svoje pacijente, gdje god se sreli.“ – dodaje.
U mirovini mu, kaže, neće biti dosadno jer ima niz zanimacija i planova kako što bolje iskoristiti godine koje su pred njim.

Doprinos supružnika Smoljanac medicinskoj zajednici i briga za zdravlje lokalnog stanovništva ostat će trajno zapamćeni. Hvala im na svemu.

Komentari
Prethodni članakMirela Relković za Domaći o promjenama koje donosi porezna reforma
Sljedeći članakNačelnik općine Gornji Bogićevci priznao da je pijan vozio traktor po Novoj Gradiški