Za rad u laboratoriju educiran je jedan inženjer koji radi na histološkoj obradi podataka. Inženjerka Terezija Grgić, voditeljica citološkog laboratorija rekla je kako će laboratorij izuzetno pomoći radu bolnice, kako u financijskom smislu – jer se materijali neće morati slati na obradu u druge bolnice – tako i u smislu efikasnosti jer će se ubrzati dijagnostika te poboljšati kvaliteta rada. PHD – nalaz jedan je od najmjerljivijih u medicini.
Vrijednost opreme je oko 2 milijuna kuna, a nabavljeni su suvremeni mikroskop, aparati za automatsko bojanje, za rezanje tkiva, za uklapanje samog tkiva u parafin te aparat za intraoperativnu histologiju. S ovom opremom bolnica će dobiti i dozvolu za brojne operativne zahvate koji se do sada nisu smjeli obavljati. Jedan od primjera je operativni zahvat dojke.
Histološki laboratorij predstavlja vrlo važan dio medicinske djelatnosti i služi kao oslonac kod postavljanja brze i potpune dijagnoze. U patohistološkom laboratoriju, iz komadića primljenog tkiva, uzetog za vrijeme pretrage, izrađuju se uzorci koji se bojaju s tkivnim bojama. Liječnik patolog ih nakon toga pregleda te postavlja histološku dijagnozu promjene. Histološka dijagnoza je osnova za daljnje liječenje, prije svega je važna u vezi s ranim početkom liječenja bolesti raka.
Autor: Nikola Knežević