Prema podatcima studije Europske komisije, u Hrvatskoj se na godinu baci 380 tisuća tona zdravstveno ispravnih namirnica, a u Europskoj uniji na godišnjoj razini baci se 88 milijuna tona hrane.

“Često kao potrošači mislimo da najveća količina bačene hrane dolazi od supermarketa i ugostitelja, no 53 posto bačene hrane dolazi iz kućanstava. Statistike pokazuju da najviše hrane bacaju samci, zatim osobe koje žive u urbanim područjima i imaju veće prihode te obitelji koje imaju malu djecu, istaknuto je nedavno u ovoj studiji te dodano kako je cilj Europske komisije do 2030. godine smanjiti bacanje hrane za 50 posto.

Tako govore podatci i statistike, no nas je ovo jutro neugodno iznenadila odbačena hrana na stepenicama u blizini jedne gradske pekarnice.

Ostavljena, odbačena, ne bi rekli zbog loše kvalitete, već čistog obijesa. Rezultat je to, po svemu sudeći, nečijeg sinoćnjeg tuluma ili jednostavno obijesti, ali da je lijepa slika, ni u kom slučaju nije.

Prije svega zbog činjenice da mnogi ljudi u Hrvatskoj danas nemaju, žive u teškim materijalnim uvjetima i teško dolaze do hrane. Naravno, za pretpostaviti je da takvih slučajeva ima i u našoj sredini. S druge strane, je li u redu ovako odbaciti neželjeno i nepojedeno kada znamo da je kanta za smeće smještena dva metra nasuprot navedenih stepenica?!

Nije lijepa slika ni za prolaznike, a ni one kojima bi ta hrana, možda dobro došla.

Je li se radi o kućnom odgoju ili (ne)odgoju, obijesti, ludosti ili nečemu drugome, prosudite sami?!

 

 

Komentari
Prethodni članakOdbojkašice Nove Gradiške pobijedile jaku ekipu “Dinama” iz Zagreba
Sljedeći članakNovogradiški karatisti nastavili s uspjesima