“Problem koji se nama dogodio nastao je zbog velike količine padalina na Strmcu i na okolnim brdima oko Bačice. Izvoru Šumetlice na Strmcu trenutno nemamo ni pristup, niti mogućnost održavanja, ni čišćenja. U Bačici je zbog problema došlo do naglog porasta vode, Bačica se krenula preljevati, preljevni kanal je bio pun, došlo je do ispadanja ribe i izgubili su veliku količinu ribe. Zbog obilne kiše, dotoknih voda i vjetra došlo je do miješanja vode u jezeru i doveli su do povećanja mutnoće, boje i svih ostalih parametara kvalitete pitke vode. Postrojenje je takvo kakvo je, nije u mogućnosti obraditi vodu da stanje bude zadovoljavajuće, tehnologija je stara 30 godina, informiramo se i pokušavamo novim kemikalijama to nadokanaditi, no kemikalija ne može funkcionirati u starom sustavu kakav imamo. Dodatni problem je velika potrošnja vode koja ne stagnira, imamo brzi protok, pa kemikalije reagiraju u samom sustavu u cijevima.
Voda će biti ovakve kvalitete i povećane boje i mutnoće do daljnjega, ulažemo sve napore kako bi popravili situaciju, te se nadamo razumijevanju građana koje ćemo i dalje obavještavati o novom stanju putem medija. Voda službeno nije za piće i ne možemo dati garanciju niti da će prokuhana voda biti za piće”, – saznali smo danas od voditeljice postrojenja za preradu pitke vode na Bačici, sanitarne inženjerke Klare Štefanović.
“Šumetlica ima daleko kvalitetniju vodu ali ovog trenutka došlo je apsolutnog zaustavljanje opskrbe pitke vode iz tog izvora i ostala nam je samo Bačica kod koje imamo problem sa velikom količinom mulja, preko 200 tisuća metara kubnih. Nemamo kvalitetnu fitraciju vode ni kondicioniranje vode, i u ovom trenutku se uz pomoć kemikalija čini sve kako bi građani dobili kvalitetnu vodu. Iduća dva, tri dana poduzet će se mjere oko čišćenje Šumetlice. Situacija je ipak zadovoljavajuća i pod kontrolom. s obzirom na susjedna područja u našoj državi i susjednih zemalja.”- naglasio je prvi čovjek grada Željko Bigović.
Od gradonačelnika smo saznali smo da je noćas stigla cisterna iz robnih zaliha iz Zaboka, kapaciteta 6 700 litara i natočena je pitkom vodom u Zapolju na izvoru vode sa Davora. Svi sugrađani mogu doći u Javnu vatrogasnu postrojbu gdje su organizirana 24-satna dežurstva i natočiti vodu u količinama u kojima im je potrebna.Gradonačelnik je najavio sasatanak koji će se održati u utorak u Hrvatskim vodama; i to za predstavnike općina, grada, uz predstavnike Slavče i vodovoda Davor. Nada se da će privesti kraju priču o osnivanju zajedničkog poduzeća na našem području vodoopskrbe Slavča i Davor, a 27. svibnja uputio je poziv direktoru Hrvatskih voda i suradnicima na kojem bi željeli porazgovarati o EU projektu, uređaju za pročišćavanje otpadnih vode na aglomeracijskom području općina Rešetari, Cernik i grada Nova Gradiška. Uz taj projekt ide i vodoopskrbno područje Bačica gdje bi se izgradio vodospremnik, filter stanica i kondiconiranje vode. Na taj način će grad Nova Gradiška kroz dvije godine imati kvalitetnu pitku vodu. Projekt je kandidiran na EU fondove, vrijednost mu je oko 136 milijuna kuna početak radova očekuje se početkom iduće godine.
Autor: Vanja Tutić