Danas su u Pučkom otvorenom učilištu “Matija Antun Relković” otvorene dvije izložbe na temu vina i vinograda. Autorica izložbe “Život s vinogradom i vinom” je etnologina Slavica Moslavac, ravnateljica Muzeja “Moslavina” u Kutini. U Novoj Gradiški je u suradnji s domaćinima upriličila dvije izložbe, etnografsku “Život s vinogradom i vinom” i umjetničku “Vinorela”. Etnografska izložba govori fotografijom i riječu o povijesti vina u moslavačkom kraju i razvoj tijekom stoljeća do zlatne kapljice na stolu. Drugi dio izložbe govori o tome kako smo obradili svoje vinograde i kušali proizvode, a rađen je tehnikom vinorela.
Vinorel je stara, gotovo izumrla tehnika slikanja (crnim) vinom, odnosno miješanjem crnog vina s vodom., kupinovim talogom i drugim dodacima za pigmentaciju. Vrlo je sličan akvarelu. Koliko god je to stara tehnika, ipak je za većinu ljudi ova tehnika je novitet. Jer vino služi istovremeno kao boja, ali i kao i inspiracije jer se može popiti čašu vina dok se slika, a kistovi se ne trebaju ispirati.
Doduše, nije lako slikati vinskom bojom, jer je ona prozirna i ne podnosi olovku, tako da nakon skice, koja se radi na posebnom papiru, kistom se vino direktno nanosi na akvarel-papir. Gradacija nijansi boja postiže se tako da se svaki put, prije novog nanošenja treba pričekati da se boja osuši. Služi se i vinskom kiselinom za postizanje prozirnosti.
Vino i umjetnost idu ruku pod ruku od pamtivijeka. Zahvaljujući proizvodnji umjetnih slikarskih boja, vinorel je otišao u zaborav,a ovom izložbo vraća se na velika vrata u sadašnjost.
Uvodnu riječ je održala ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta “Matija Antun Relković” Marija Karlovčan Subić. Čast otvorenja pripala je Gradonačelniku Grada Nove Gradiške, Vinku Grgiću, koji je pohvalio organizatore i na vrlo neobičan način označio službeno otvorenje izložbi. Gradonačelnik se okušao u “škrletanju”, staroj moslavačkoj igri nadmetanja, u čemu je bio vrlo uspješan.
Posjetitelji su osim uživanja u izložbi imali priliku kušati vrhunska vina naših domaćih proizvođača Kovre i Hoborke koji se iza sebe imaju već dugi niz uspješne proizvodnje dobre kapljice.
no images were found