Siječanj je posvećen podizanju svijesti o prevenciji raka vrata maternice, jednog od najčešćih i potencijalno sprječivih oblika raka kod žena. Ove godine Dan mimoza – Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice obilježava se 25. siječnja, dok se Europski tjedan prevencije raka vrata maternice održava od 20. do 26. siječnja. – podsjećaju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Važnost prevencije i redovitih pregleda
Rak vrata maternice gotovo je u potpunosti izlječiv ako se otkrije u ranoj fazi. Ključne metode prevencije uključuju redovite ginekološke preglede i Papa test, koji se preporučuje obaviti jednom u tri godine, ili testiranje na HPV svakih pet godina. Redovitim pregledima mogu se otkriti predstadiji raka, što znatno povećava šanse za uspješno liječenje.
Cijepljenje protiv HPV-a predstavlja dodatnu, izuzetno učinkovitu zaštitu, jer sprječava infekcije glavnim uzročnikom raka vrata maternice. U Hrvatskoj je ovo cjepivo dio Nacionalnog programa cijepljenja i preporučuje se djevojčicama i dječacima od 5. do 8. razreda osnovne škole. Podaci pokazuju pozitivan trend povećanja cijepljenih, iako postoji prostor za dodatni napredak.
Neke od glavnih poruka koje Hrvatski zavod za javno zdravstvo želi prenijeti su:
Za adolescente (i roditelje):
Cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV) možemo spriječiti nastanak raka vrata maternice i nekoliko drugih vrsta raka uzrokovanih HPV-om.
Cijepi se na vrijeme!
Cijepljenje se preporučuje i djevojčicama i dječacima.
Za žene (20-65):
Rak vrata maternice je gotovo 100 % izlječiv ako se dijagnosticira u ranoj fazi.
Jednom unutar 3 godine obavi preporučeno Papa testiranje ili jednom u 5 godina testiranje na HPV. Preventivne ginekološke preglede se obično preporučuje provoditi od 21. godine života i redovito ih periodično ponavljati, bez obzira na simptome, prema savjetu liječnika ovisno o nalazu i utvrđenom stanju.
Podsjeti na obavljanje redovitog ginekološkog pregleda svoje prijateljice, kćeri, majku.
Što nam podaci govore o raku vrata maternice u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo prosječno oko 300 oboljenja i oko 120 smrti od raka vrata maternice svake godine. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2023. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrla 121 žena (stopa 6,1/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina. – stoji u objavi HZJZ.
Izvor/Foto: Hrvatski zavod za javno zdravstvo