Dan se obilježava u svrhu zajedničkog suočavanja s poviješću i neriješenim pitanjima iz “mračne” prošlosti, a time i u svrhu pomirbe te izgradnje ujedinjene Europe, što je proces koji traje i na žalost, ne teče uvijek glatko.
Dan sjećanja na žrtve toalitarizma koje su obilježile 20.stoljeće, izabran je zbog snažne simbolike. Naime, na današnji dan davne 1939.godine tadašnja nacistička Njemačka i staljinistički Sovjetski Savez, odnosno ministri vanjskih poslova dviju zemalja, potpisali su Sporazum MOLOTOV-RIBENTROP, javni pakt o nenapadanju, ali i tajni o podjeli interesnih sfera u istočnoj Europi, u tada nezavisnim državama Finskoj,Estoniji,Latviji, Litvi, Poljskoj i Rumunjskoj .Međusobni pakt o nenapadanju, vrijedio je, na žalost vrlo kratko-samo do 22.lipnja 1941.i službenog početka čuvene Operacije Barbarossa, kojom je Njemačka napala SSSR.
Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta o proglašenju spomendana godine 2008., a potvrđen Rezolucijom Europksog parlamenta o europskoj savjesti.
Današnji su dan u Hrvatskoj obilježili, uglavnom HDZ-ovci, uključujući i članove Županijskog odbora Brodsko posavske županije, koji su jutros na središnjem spomen-obilježju u Slavonskom Brodu položili vijence, a za poslijepodne u Gradskoj knjižnici u središtu županije najavili javnu tribinu. S temama progona u komunističkom totalitarnom režime, te europskim dokumentima o totalitarizmu, upoznat će dr.znanosti Mato Artuković, te profesor Domagoj Maratović.