Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da je Europska unija u 2022. godini proizvela 59,2 milijuna tona otpada od hrane, što znači da je svaki stanovnik proizveo u prosjeku 132 kg otpada. Najveći dio otpada dolazi iz kućanstava.
„Nove brojke su zabrinjavajuće! Gotovo polovica proizvedene hrane u Europi završava u smeću, dok milijuni građana ne mogu priuštiti kvalitetne obroke. Posebno me zabrinjava što kućanstva snose najveću odgovornost, ali tu je kriva i cijela prehrambena industrija – od proizvodnje do distribucije,“ istaknula je Borzan.
Zastupnica je zatražila od Europske komisije konkretne mjere za smanjenje otpada, u cilju dvostrukog smanjenja otpada do 2030. godine.
Borzan je naglasila potrebu za hitnim akcijama: „Vlada mora educirati građane o važnosti smanjenja otpada, ali i razmisliti o uvođenju strogih pravila za prehrambenu industriju. S obzirom na inflaciju i rastuće cijene hrane, rasipanje hrane je neodgovorno i nedopustivo.“
Danci su razvili tehnologiju koja smanjuje propadanje mlijeka u proizvodnji, što pokazuje da prehrambena industrija može biti odgovornija. Engleska uvodi obvezu odvajanja hrane za otpad za firme do 2025. godine, s ciljem strožih mjera koje će značajno smanjiti otpad. EU mora slijediti ovaj primjer i osigurati da hrana, umjesto da postane smeće, bude prenamijenjena u bioenergiju ili gnojivo.
„Europska unija treba snažnije mjere kako bi se svi zajednički uključili u borbu protiv ovog problema. Odgovornost moraju preuzeti svi – od institucija i građana do proizvođača i trgovaca,“ naglasila je Borzan.
Foto: Pixabay