Za učenike srednjih škola ovih dana stigle su dvije važne vijesti – objavljeni su rezultati državne mature, a ujedno su završeni i upisi u prve razrede srednjih škola.
Među maturantima koji su pristupili državnoj maturi bilo je i 46 učenika Elektrotehničke i ekonomske škole Nova Gradiška, a njihovi rezultati pokazali su vidan napredak u odnosu na prošlu godinu.
Na ispitu iz matematike ostvarili su prosječnih 82,6 posto, što je značajno više u usporedbi s prošlogodišnjih 66 posto. Hrvatski jezik ove su godine položili s prosjekom od 78,25 posto (prošle godine 57 posto), dok su na engleskom jeziku ostvarili izvrsnih 93,33 posto (u odnosu na 85 posto lani).
“Zadovoljni smo što su rezultati tako dobri i vjerujem da će to rezultirati i upisima na željene fakultete,” komentirala je uspjeh svojih učenika pedagoginja škole, Mira Linjaković.
Završeni upisi – manje učenika u cijeloj županiji
S druge strane, završeni su i upisi u prve razrede srednjih škola, a podaci pokazuju pad broja upisanih učenika, ne samo u Novoj Gradiški, već na razini cijele županije. Što se tiče Elektrotehničke i ekonomske škole, u upisnim listama trenutno stoji:
- 20 učenika u smjeru komercijalist
- 11 učenika tehničara za mehatroniku
- 11 učenika tehničara za elektroniku
- 40 učenika tehničara za računarstvo
Linjaković dodaje kako je smanjenje broja učenika opći trend: “Na cijeloj županiji smanjio se broj učenika, radi se o nekakvom broju od dvjestotinjak učenika manje, tako da se to odrazilo i kod nas. Smjerove komercijalist, mehatroničar i tehničar za elektroniku smo upisali prema planu. Ove godine smjer tehničar za računarstvo je podbacio tako da ćemo imati samo jedan razred toga smjera.” – kaže.
S obzirom na promjene u interesima i demografske trendove, škola već razmišlja o prilagodbi obrazovnih smjerova.
„To nam je zapravo poruka da idemo u nekom drugom smjeru, tako da ćemo od iduće godine nastojati uvesti neke nove smjerove koji će možda učenicima biti zanimljivi. Možda je došlo do zasićenja, a vjerujem da je veliki utjecaj činjenica da je manji broj učenika koji uopće ove godine upisuju srednju školu. Vjerujem da je svaka škola izgubila po jedan odjel. Na tim podacima mi baziramo našu budućnost i moramo osluškivati i našu zajednicu, roditelje i učenike da bismo imali smjerove koji njima odgovaraju, ali ne možemo izlaziti izvan onoga što je naše područje i naša baza, jer da bismo uveli nove smjerove, moramo za to imati i kadar.“ – pojašnjava.
No, ohrabruje sve veći interes za smjer tehničar za mehatroniku, gdje je ove godine zabilježeno znatno više prijava nego prethodnih godina. „Zapravo, puno je veći interes nego što je bio lani i preklani. Nešto se događa. Vjerujem da ima utjecaja i to što su one prve generacije koje su izašle vrlo brzo pronašle posao. I tvrtke koje se otvaraju u našem okruženju traže puno radnika toga usmjerenja, pa je vjerojatno i to imalo utjecaja.” – smatra pedagoginja.
Poruka za nove srednjoškolce – nema straha, tu smo za vas
Uputila je i poruku ohrabrenja učenicima koji tek kreću u srednju školu. “Prelazak u srednju školu je izazov. Promjena sredine, prijatelja, neki se obično uhvate za prijatelje koje su imali iz osnovne škole, ali sve se to brzo promjeni i u nekakvih mjesec dana upoznaju kolege, profesore, prijatelje, i ne bude značajnih problema u prilagodbi. Bude naravno učenika koji to teže uspijevaju, ali tu smo mi da im pomognemo i da probleme riješimo. Nismo prevelika škola, možemo se dobro upoznati, brinuti o svakom učeniku, dobro surađivati s roditeljima…..Ono što bih poručila je da to nije ništa strašno, sve ćemo mi to skupa prebroditi, zajedno ćemo se smijati tome na maturalnoj zabavi. Pozivam i roditelje da kad škola krene, što više surađuju s nastavnicima jer će tako svima biti lakše.” – zaključuje pedagoginja Mira Linjaković.