Veljača je mjesec kada se u Gradskoj knjižnici Nova Gradiška i u Dječjem vrtiću Nova Gradiška održava tradicionalna manifestacija “Dani Grigora Viteza”. Novogradiška Gradska knjižnica i Dječji vrtić i ove godine su godine organizatori brojnih radionica, predstava i aktivnosti kroz koje će djeca imati priliku otkriti čarobni svijet domaćeg pisca, Grigora Viteza. Ravnateljice Biljana Dakić i Vera Trobić neumorno osmišljavaju razne zabavne i edukativne dodatne sadržaje za mališane, ali organiziraju i tradicionalna događanja.

Obilježavanje je i ove godine započelo u gradskoj knjižnici i posjetom djece iz novogradiškig vrtića, odnosno starijih skupina iz vrtića Radost i Maslačak. “Jabučice” i “Kruškice” i ovoga su puta pokazale kako odlično poznaju pjesmice Grigora Viteza, pa su i recitirali “Antuntuna”.

Ravnateljica Gradske knjižnice, Biljana Dakić, rekla je kako je ova manifestacija jedna od najboljih koje organiziraju, iz razloga što su uključena djeca.

Prošle godine su obilježene dvije važne obljetnice: 105 godina od rođenja, te 50 godina smrti jednog od najpoznatijeg i najomiljenijeg hrvatskog pjesnika za djecu, cijenjenog u Europi i svijetu, a rođenog u Kosovcu.

Grigor Vitez rođen je u Kosovcu pokraj Okučana, 15. veljače 1911., a preminuo je u Zagrebu23. studenoga 1966. godine. Bio je hrvatski pjesnikdječji pisac i prevoditelj. Smatra se začetnikom moderne hrvatske književnosti za djecu. Prije Drugoga svjetskog rata bio je učitelj, a poslije je radio u Ministarstvu prosvjete i kao urednik u izdavačkoj kući Mladost. Pisao je poeziju za djecu i odrasle (Sto vukovaKad bi drveće hodaloGdje priče rastu), a prevodio je s ruskogfrancuskog i slovenskog jezika. Njegovom poezijom dominiraju jednostavne i neposredne lirske slike u tradiciji poetskog izraza Dobriše Cesarića. Stihovi skladni i muzikalni, a svojim je pjesmama zbog aktualnosti i duhovitih poanti osvojio široki krug čitatelja. Objavio je nekoliko poetskih zbirki među kojima se ističu: PjesmeNaoružane ružePovjerenje života i Kao lišće i trava. Njegove pjesme prevođene su na gotovo sve europske jezike.

 KAKO ŽIVI ANTUNTUN

U desetom selu
Živi Antuntun.
U njega je malko
Neobičan um.
On posao svaki
Na svoj način radi:
Jaja za leženje
On u vrtu sadi.
Kad se jako smrači,
On mrak grabi loncem.
Razlupano jaje
On zašiva koncem.
Da l’ je jelo slano,
On to uhom sluša.
A ribu da pjeva
Naučiti kuša.
Na livadu tjera
Bicikl da pase.
Da mu miše lovi,
On zatvori prase.
Guske sijenom hrani,
Snijegom soli ovce.
A nasadi kvočku
Da mu leže novce.
Kad kroz žito ide
On sjeda u čun.
Sasvim na svoj način
Živi Antutun.

no images were found

Komentari
Prethodni članakUčilište “Relković”: Večeras pogledajte “Sarmicu”
Sljedeći članakJesu li izbori zaista preveliki trošak za Općine?