U subotu su održani Dani polja DuPontPioneer-a Hrvatska na imanju OPG-a Branka Đurića u Orubici. Pred tridesetak zainteresiranih poljoprivrednika predavanje su održali predstavnici DuPontPioneer-a, Branko Pišonić, agronom, odnosno areasalesmanager u Pioneer-u i Predrag Ilić, promotor Pioneer sjemena za Brodsko-posavsku županiju.
U Hrvatskoj Pioneer-ova priča o uspjehu započinje 1994. godine . Ponosni su na dosadašnji rad i rezultate koje su ostvarili u proteklih 20 godina. Pioneer hibridi tijekom tih godina pokazali su svoje prednosti što je rezultiralo povećanjem površina pod njihovim hibridima, a samo nekoliko godina kasnije najveći dio domaće proizvodnje kukuruza okrenuo se tehnologijama i novinama koje je na hrvatske oranice donio Pioneer.
-Proizvoditi dovoljno hrane i energije za život, ne samo za sebe već i za buduće naraštaje, danas su najvažniji ciljevi čovječanstva. Da bi te ciljeve ostvarili moramo se prilagoditi okolišu, promjenama koje se događaju i cjelokupno gospodarenje prilagoditi upravo tim čimbenicima koji u najvećoj mjeri utječu na rezultate u poljoprivrednoj proizvodnji, kažu predstavnici Pioneer-a.
Poljoprivreda više nije samo primarna djelatnost koja zahtijeva primjenu osnovnih znanja da bi se njome mogli baviti. Osim primjene najmodernijih strojeva i opreme, spremnost na učenje, usvajanje novih trendova i tehnologija u proizvodnji ključni su čimbenici za postizanje uspjeha u ovoj lijepoj, ali isto tako zahtjevnoj djelatnosti.
-Zadovoljan sam sa Pioneer-ovim hibridima iz više razloga. Jedan od njih je najbolji, stabilnost na polijeganje kad zapušu jaki vjetrovi i treće, brže otpuštaju vlagu od svih ostalih hibrida. Iskreno rečeno, mi seljaci nikada nismo zadovoljni sa otkupnom cijenom jer u odnosu na uloženi trud i materijal jako mala. Još uvijek se ne zna krajnja cijena, ali prema nekim informacijama cijena bi mogla biti između osamdeset i devedeset lipa, a to je jako malo. Kukuruz je ove godine dosta rodio i dobro izgleda, a kao što rekoh da je cijena viša bilo bi dobro. No, nažalost mi o tome ne odlučujemo. Za Pioneer sadim hibride već dvadeset godina. U tih dvadeset godina posadili smo između četrdeset i pedeset hibrida, a oni koji se pokažu dobrima idu u prodaju dok ostale prestaju proizvoditi. Zadovoljan sam suradnjom sa PPK-om i naravno, Pioneer-om., rekao nam je u kraćem intervju vlasnik OPG-a Branko Đurić.
-Ova godina je zaista dobra za proizvodnju kukuruza, a samnom će se složiti svi poljoprivrednici koji su sadili kukuruz. Hvala Bogu, kiše je bilo dovoljno i sada kad smo u berbi vidimo da su rezultati iznimno dobri. Ove godine nije rijedak slučaj da smo na pokusima odvage imali i šesnaest do osamnaest tona po hektaru što je nekada bila naučna fantastika za dobiti, a evo potvrdilo se da je to moguće u našim uvjetima. Tvrtka Pioneer je firma koja vrlo brzo mijenja i sortiment i hibride, a zašto je to tako riječ je o klimatskim promjenama, sjetva je zbog klime pomaknuta pa naši genetičari traže odgovor na takva pitanja. Za iduću godinu idu dva nova hibrida, jedan je 0023, hibrid koji je idealan za ovaj naš kraj, odnosno proizvodnju zrna, koji je visoko rodan, brzo otpušta vlagu i daje visoke prinose. Imao i jedan silažni 1535, to je kasni hibrid za naš kraj, međutim razlog je da prodajemo sve više silažnih kukuruza, a razlog je taj, ne što je došlo do povećanja stočarstva, nego se javlja nova proizvodnja, a riječ je o proizvodnji bioplina. Dakle za proizvodnju električne energije, ane proizvdnju mlijeka i mesa, rekao nam je Branko Pišonić, agronom u Pioneer-u.
Opširnije izjave poslušajte u nedjeljnoj emisiji za poljoprivrednike Radija Nova Gradiška.
Autor teksta i fotogalerije Željko Idžotić
no images were found