Svake godine 11. veljače u mnogim zemljama obilježava se kao Svjetski dan bolesnika. Utemeljio ga je papa Ivan Pavao II 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme.

Svrha obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti šire javnosti o potrebama bolesnika i težnja za stvaranjem bolje zdravstvene zaštite, koja će svakom oboljelom omogućiti dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu skrb. Ujedno je to i prilika za podsjećanje na prava koja ima svatko od nas kada se nalazi u ulozi bolesnika.

Također, namjera ovog dana je i da se prisjetimo i zahvalimo svima onima koji skrbe o bolesnicima, bilo da je riječ o zdrasvtvenim i nezdravstvenim djelatnicima, te brojnim drugim osobama, kao i volonterima koji svojim plemenitim radom brinu o potrebama bolesnika. Cilj je uspostaviti povjerenje, međusobno poštivanje te u središte staviti dostojanstvo bolesnika, kao i kvalitetnu komunikaciju kako s bolesnicima, tako i s članovima njihove obitelji.

Već više od dvije godine borimo se s epidemijom uzrokovanom koronavirusom koja je zdravstvenim djelatnicima postavila nove izazove. Upravo kroz sve ove dane borbe s koronavirusom više nego ikad vidljivo je da su zdravstveni radnici, a ponajviše medicinske sestre i tehničari važni za pružanje zdravstvene njege oboljelima te su stup zdravstvenog sustava svake zemlje.

Prilika je ovo da im zahvalimo na svemu što čine, ali zahvaliti i brojnim udrugama koje ne samo u našem gradu brinu o bolesnima i njihovim pravima.

Također, Svjetski dan bolesnika prilika je da promislimo što svatko od nas može učiniti za one koje su izgubili zdravlje. Za početak, često je dovoljan osmijeh i stisak ruke da se ne osjećaju zaboravljeni i sami.

Komentari
Prethodni članakNovogradiške kuglačice nagrađene na županijskoj razini
Sljedeći članak110 novooboljelih osoba od COVID-19 u protekla 24 sata