Na današnji dan u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić te sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
Tog se dana trebalo održati ročište supružnika Oraškić, a brakorazvodna parnica bila je zakazana za 9:30 sati. Mato Oraškić na sud je ušao kroz gruntovnicu jer je znao da će tako lakše unijeti oružje. Kako je kasnije svjedočila zapisničarka Cvetković, nakon što je sutkinja izdiktirala da je brakorazvodni postupak gotov, Oraškić je ustao i izvadio pištolj.
S prva dva hica ubio je suprugu Gordanu, a nakon nje, također s dva metka, odvjetnicu Hajru Prohić. Okrenuo se prema sudačkom stolu i upucao sutkinju, čije je tijelo klonulo na pod. Zapisničarku je teško ranio, a nakon trostrukog ubojstva bivši policajac Oraškić izašao je iz sudnice, oprao ruke, išetao iz zgrade suda. Policija ga je uhitila na graničnom prijelazu Bregana, na suvozačkom mjestu imao je policijsku uniformu, a pokušao je slagati da ide na sprovod u Brežice. U njegovom automobilu pronađen je brakorazvodni spis, 180.000 kuna i 90.000 njemačkih maraka, što su bili dokazi da je taj čin pomno planirao. On se protivio uzimanju dokaza, pa su ga policajci morali držati kad su mu na silu postupkom uzimali dokaze sa šaka i ruku.
Za ubojstvo supruge Gordane kažnjen s 30 godina zatvora, za ubojstva odvjetnice Hajre Prohić i sutkinje Ljiljane Hvalec po 35 godina te za pokušaj ubojstva Stanke Cvetković 20 godina. Dobio je jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora zbog trostrukog ubojstva i jednog pokušaja ubojstva. To je do 2000. bila najveća izrečena zatvorska kazna u Hrvatskoj.
Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama za cilj ima osvijestiti i senzibilizirati društvo na problematiku nasilja nad ženama te poslati poruku o nultoj toleranciji prema svim oblicima nasilja nad ženama. Riječ je o društvenom problemu o kojemu je potrebno otvoreno i javno govoriti na svim razinama vlasti, a koje je nužno potaknuti na međusobnu suradnju u suzbijanju i odgovarajućem sankcioniranju nasilja – piše Dnevno.hr.