Kako bi skrenula pažnju na vrijednost ugroženih jezika kao vitalnih dijelova civilizacijskog kulturnog naslijeđa “Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu” pri Ujedinjenim narodima donijela je 1999. godine odluku o proglašenju današnjeg dana, 21. veljače Međunarodnim danom materinskog jezika. “Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti”, kaže osnovni Unescov dokument.
Prema Atlasu svjetskih jezika kojima prijeti nestanak dominantni jezici poput engleskog, francuskog, španjolskog, ruskog i kineskog sve brže i više potiskuju manjinske jezike. Stoga je ovaj dan prvenstveno posvećen isticanju potrebe očuvanja jezika manjina. Jezik ima ključnu ulogu u razvoju komunikacijskih vještina, oblikovanju svijesti i kreativnosti i kao takav utječe i na gospodarski razvoj. Proces modernizacije i globalizacije doveo je do toga da obrazovni sustavi širom svijeta i Internet zanemaruju tisuće jezika, a posljedica takvog osiromašenja kulturne i jezične raznolikosti neposredno ugrožava i bogatstvo ljudskog znanja.
Samo onaj tko je spreman učiti nove jezike može dati svoj doprinos jezičnoj raznolikosti. U skladu s tim je i preporuka Europske komisije da svaki građanin Europske unije osim vlastitog materinjeg jezika govori još dva strana jezika.
Obilježavanjem ovog međunarodnog dana širi se svijest o značaju jezične i kulturne tradicije svakog naroda i promiče dijalog među kulturama, društvima i pojedincima.
Autor: Simonida Tarbuk