Trošak života u Hrvatskoj značajno je porastao u posljednjih godinu dana, što je rezultat ubrzane inflacije i sporog rasta plaća. Najveći rast cijena zabilježen je u sektoru usluga, s godišnjim porastom od 5,6% u prosincu 2024. godine. Cijene hrane, pića i duhanskih proizvoda porasle su za 4,8%, dok su cijene energije porasle za 1,6% .

Mjerene indeksom potrošačkih cijena, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u travnju 2025. u odnosu na travanj 2024. u prosjeku su više za 3,2%, dok su u odnosu na ožujak 2025. u prosjeku više za 0,6%.

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Restorani i hoteli, za 8,7% (doprinos porastu od +0,44 postotna boda), Rekreacija i kultura, za 5,9% (+0,31 postotni bod), Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva te Razna dobra i usluge, po svakoj skupini za 5,6% (doprinos porastu od +0,95 postotnih bodova u skupini Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva te +0,35 postotnih bodova u skupini Razna dobra i usluge), Obrazovanje, za 5,3% (+0,04 postotna boda), Zdravlje, za 5,0% (+0,16 postotnih bodova), Hrana i bezalkoholna pića, za 4,5% (+1,20 postotnih bodova) te Alkoholna pića i duhan, za 1,8% (+0,09 postotnih bodova). Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Prijevoz, za 1,8% (doprinos padu od -0,25 postotnih bodova), Odjeća i obuća, za 0,7% (-0,05 postotnih bodova) te Komunikacija, za 0,4% (-0,02 postotna boda).

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u travnju 2025. u odnosu na travanj 2024. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 4,0%, dok su u odnosu na ožujak 2025. (na mjesečnoj razini) u prosjeku više za 0,7%.

Prema podacima Numbea, prosječni mjesečni trošak života za četveročlanu obitelj u Hrvatskoj u 2024. godini iznosio je oko 2.616,40 eura (bez najamnine), dok je za pojedinca iznosio oko 747,30 eura.

Dugoročno promatranje troškova života ključno je za razumijevanje ekonomskih trendova. Primjerice, podaci iz prethodnih godina pokazuju da troškovi stanovanja i usluga rastu brže od troškova osnovnih namirnica. Ovo posebno utječe na mlade obitelji i pojedince koji često biraju preseljenje u manje razvijene regije kako bi smanjili svoje mjesečne izdatke. Također, sve veća popularnost rada na daljinu otvara mogućnosti za život u povoljnijim sredinama, dok istovremeno omogućuje zadržavanje prihoda koji su konkurentni većim urbanim centrima.

Ova analiza troškova života pokazuje da Hrvatska nudi konkurentne uvjete u usporedbi s nekim susjednim zemljama, ali i značajne regionalne razlike unutar zemlje. Hrvatska, uz umjerene troškove života, pruža jedinstvene prednosti poput ugodne klime, dostupnosti raznovrsne i kvalitetne svježe hrane te stabilnog zdravstvenog sustava. Dodatno, hrvatski gradovi nude visoku kvalitetu života s manjim prometnim opterećenjem i boljim balansom između posla i slobodnog vremena, što doprinosi sve većem interesu stranih građana za život u Hrvatskoj. Iako su troškovi života porasli, rast plaća nije uspio pratiti inflaciju. Prosječna neto plaća povećala se za samo 3% u prvom kvartalu 2024. godine, što je znatno manje od stope inflacije.

Foto: Ilustracija

Komentari
Prethodni članakSrednjoškolcima predstavljen put do IT karijere bez fakulteta
Sljedeći članakGrađani, oprez! – krađa podataka s kartica sve popularnija među prevarantima