Cijene lete u nebo.Poskupljuje plin, ali i namirnice, a pošteđeno neće biti ni omiljeno piće Hrvata – kava.

U nekim kafićima za šalicu kave mogli bi izdvajati i 20 kuna.

Mnoge od ugostitelja šokiralo je drastično poskupljenje plina koje im je otišlo za, kako kažu, 300 do 400 posto gore. Neki najavljuju kako će kava u kafićima do kraja godine dostići i cijenu od 20 kuna, a pitaju se i hoće li uopće imati goste.

No ovakav nastavak poslovanja kao sad im je, dodaju, nemoguć, a u protivnom im ne preostaje ništa drugo nego staviti ključ u bravu i zatvoriti lokale. Navode kako ih je pandemija uništila, a inflacija dotukla. Ogromno poskupljenje plina jedan im je od najtežih udaraca od kojeg se, kažu, ne mogu oporaviti.

Trgovcima je u interesu da cijena raste kod proizvoda poput kave. Radi se o proizvodu kojemu je potražnja niske cjenovne elastičnosti, što znači da cijena ne utječe toliko puno na kupnju.

U teoriji svaki rast cijene nekog proizvoda dovodi do manje kupnje tog proizvoda. Ali to se ne događa kod svakog proizvoda istim intenzitetom. Neke stvari su osjetljivije na promjenu cijene, pa i na blagi rast cijena kupnja jako pada, a neke su relativno otporne na rast cijena pa kada poskupe, to ima manji utjecaj na kupnju.

U cijelom tom procesu cijena samog zrna kave na svjetskom tržištu, koja trenutno raste, manji je dio konačne cijene kave u šalici. Istina je da se cijena kave na svjetskom tržištu više nego udvostručila u odnosu na početak 2021., ali to ne znači puno za cijenu šalice kave. Cijena kave kao sirovine uopće nije na povijesnom maksimumu. 2011. je bila i veća, kao i 1997. te 1977. No sama cijena kave jako puno varira, ne samo iz godine u godinu nego i u godini. A najveći skokovi cijena bili su uzrokovani prirodnim katastrofama, prenosi Index.

Svaki nagli skok cijena bio je kratkoročan, a cijene bi se vrlo brzo vratile na puno niže razine. To dakako znaju proizvođači i trgovci kavom, pa na razne načine saniraju te nagle skokove jer bi naglo podizanje i spuštanje cijene stvorilo kaos.

Unatoč bombastičnim najavama, nema pravog razloga za drastično dizanje cijene kave u kafićima. Kava u zrnu nije toliko skupa koliko se prikazuje, a da i je, ne čini značajan dio cijene same šalice kave.

Rast cijene struje podiže režijske troškove, ali to nije vezano za samu kavu, pa ne bi trebali podizati cijene kave, nego disperzirati na sva pića. Euro se uvodi tek početkom 2023. i nije razlog za podizanje cijena kave, osim zbog oportunističkog iskorištavanja situacije. Iskorištavanje panike oko svugdje prisutne visoke inflacije da bi se bez ekonomskog razloga drastično podigle cijene ne spada u dobre poslovne prakse. Kupci bi to morali znati kazniti.

Komentari
Prethodni članakETEŠ Nova Gradiška: Plastičnim čepovima do skupih lijekova
Sljedeći članakIzbjegnite prijevare: Putem elektroničke pošte policiji poslao krivotvoreni nalaz PCR testa