Iako je najava Vlade da se od početka svibnja ove godine kilovatsat električne energije plaća sedam lipa više, što znači da bi građanima s prosječnom potrošnjom računi porasli za 115 kuna godišnje, do najavljenog poskupljenja još nije došlo. No razlog nije nagla promjena mišljenja Vlade, već njena nemarnost i neodgovornost. Naime, nak0n raspada koalicije HDZ-a i Mosta, odluka je stavljena na čekanje, a u međuvremenu se svakodnevno gomilaju dugovi države prema proizvođačima s kojima je potpisan ugovor o većoj naknadi što znači da bi uskoro moglo doći do mnogo većeg poskupljenja od onog prvotno najavljenog.
Netom prije nego što je donesena odluka o poskupljenju raspala se koalicija HDZ-a i Mosta, a Mostov ministar Slaven Dobrović je smijenjen. U međuvremenu se dug prema proizvođačima gomila jer oni imaju potpisane ugovore po kojima im se mora platiti struja koju proizvedu iz obnovljivih izvora poput vjetra i sunca pa će zbog već sada stvorenog duga od pola milijarde kuna prema proizvođačima naknade morati biti znatno veće od sedam lipa po kilovatsatu.
“Dug je prešao pola milijarde kuna. Svaki dan nedostaje 1,2 milijuna kuna. Odluka o poskupljenju još nije donesena i ne zna se kada će biti. Prema mojim izračunima, ako poskupljenje bude 1. srpnja, više neće biti dovoljno da naknada poraste na sedam lipa, nego će morati iznositi 12 lipa u svakom kilovatsatu. A onda će doći i novo poskupljenje od nove godine”, rekao je Nenad Kurtović iz udruge Potrošač za 24 sata.
Kurtović je izračunao i kako će do poskupljenja zasigurno doći u vrhuncu sezone ljetnjih vrućina, kada milijuni turista dolaze u Hrvatsku pa je i potrošnja struje povećana zbog rashladnih uređaja.
Do 280 kuna viši računi
“Ako uzmemo da je prosječna potrošnja kućanstva u Hrvatskoj 3300 kilovatsati godišnje, s poskupljenjem naknade na 12 lipa, godišnje će kućanstvo platiti 280 kuna više”, tvrdi Kurtović, dodavši kako će posebno loše proći tvrtke koje zbog neutralnosti PDV-a, nisu osjetile njegovo smanjenje na struju. Njima bi poskupljenje sad moglo biti od 11 do 14 posto, zavisno od napona.
Iako su, dakle, udar i poskupljenje neizbježni i toga je Vlada svjesna još od početka godine, odluke gura pod tepih ili kupuje vrijeme iako je povećanje naknade nemoguće izbjeći zbog potpisanih ugovora, piše 24 sata navodeći kako je samo prošle godine proizvođačima iz obnovljivih izvora isplaćeno 1,5 milijardi kuna subvencija. Oni imaju ugovore iz 2013. godine ili ranije po kojima im se jamči na 14 godina cijena struje koja je viša od tržišne. Hrvatska je time htjela poticati proizvodnju zelene energije, no ugovori i cijene su sporni.
Bivši HNS-ov ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak je za to optuživao prethodnu HDZ-ovu garnituru. No Mostovi ministri gospodarstva Tomislav Panenić i zaštite okoliša Slaven Dobrović su prstom uprli upravo u Vrdoljaka kao čovjeka koji je omogućio brojnim proizvođačima u posljednji tren povlaštene cijene. Iako je USKOK uzeo sve ugovore i započeo izvide još potkraj prošle godine, dosad nisu objavili rezultate niti otvorili istrage.
Bivši državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša, Mostov Ante Čikotić, smatra da struja prije izbora nije blago poskupjela upravo jer su HDZ i HNS pregovarali o novoj koaliciji.
“Bilo bi nezgodno obrazlagati premijeru Andreju Plenkoviću da struja poskupljuje upravo zbog onih s kojima sad ulazi u Vladu” izjavio je Čikotić.
Kako bi se izbjeglo da prvo poskupljenje bude odmah na početku godine, Vlada je propisala da svi opskrbljivači električne energije, HEP, RWE, GEN-I i HT moraju kupovati još godinu dana skuplju struju od proizvođača. Time su i njima stvorili gubitke, ali novca još nema dovoljno.
Tako primjerice samo ove godine nedostaje 1,1 milijarda kuna, a sljedeće će nedostajati 1,5 milijardi kada bi naknada koju trenutačno plaćamo ostala 3,5 lipa, a sve će te dugove na kraju platiti građani.
Iako je nakon smjene Dobrovića, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike vodio dotadašnji HDZ-ov državni tajnik Mario Šiljeg, odluka do danas nije donesena, a iz tog ministarstva koje je nedavno preuzeo novi ministar, Tomislav Ćorić, zasad tek šturo poručuju kako će “javnost o svemu biti pravodobno obaviještena”.
Izvor: Net.hr/ Photo:Ilustracija