Hrvatski sabor 2022. godine donio je Odluku o proglašenju mjeseca ožujka „Mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva“ u RH. Rak debelog crijeva i završnog crijeva jedan je od vodećih uzorka smrtnosti i pobola u svijetu. Tim povodom u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko posavske županije, Službi za epidemiologiju i javno zdravstvo u Novoj Gradiški organizirali su “Dane otvorenih vrata” kako bi senzibilizirali javnost i upoznali građane s ovom bolešću. Kako ističe dr. Zorana Marić, spec. epidemiologije u Higijensko epidemiološkoj ispostavi Nova Gradiška, rizik od raka debelog crijeva znatno raste nakon 40.- te godine. Visokorizične su sve one osobe koje imaju obiteljsku predispoziciju, oboljeli s upalnim bolestima crijeva. Od promjenjivih čimbenika najčešće su pretilost, pušenje, konzumiranje alkohola, nedovoljna tjelesna aktivnost te prehrana siromašna voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama. Simptomi koji upućuju na razvoj raka debelog crijeva su : promjene u pražnjenu crijeva, okultno krvarenja u stolici, bolovi u trbuhu, slabokrvnost i gubitak tjelesne težine. Kako bi prevenirali rak debelog crijeva vrlo je važno izbjegavati alkohol i duhanske proizvode, poticati zdravu prehranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama, poticati osobu na tjelesnu aktivnost, održavati zdravu tjelesnu težinu i odazvati se na preventivne preglede.

Prema podatcima registra za rak Republike Hrvatske u 2022.godini rak debelog crijeva je otkriven u 3863 osobe ( 2 251 muškarac i 1 612 žena). U 2023.godini ovo sijelo je drugo po smrtnosti od zloćudnih novotvorina. Prema podacima umrlih u 2023.godini od raka debelog crijeva umrlo je 1 966 osoba. U BPŽ prema zadnjim dostupnim podatcima od raka debelog crijeva umrlo je 56 osoba ( 36 muškaraca, 20 žena). Prema zadnjim dostupnim podatcima rak debelog crijeva otkriveno je kod 138 osoba ( 79 muškaraca, 59 žena) – kaže dr. Marić.

 

Samo 39 % građana odazvalo se Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva

– 2007. godine Odlukom Vlade RH usvojen je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Cilj ovog programa usmjeren je na poboljšanje zdravlja populacije, jer se ranim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života. Ovim programom obuhvaćene su sve osobe u dobi od 50. do navršene 74. godine života. Svake dvije godine dobivaju pismo s pozivom da naprave test na nevidljivu krv u stolici. Ukoliko kod osobe bude pozitivan nalaz, osoba se upućuje na kolonoskopiju. U tijeku je 6. ciklus pozivanja. Pozvano je 1949. do 1951.godišta, 1964. – 1965.godište, 1970.- 1973. godište. Poslano je 19319 poziva, odazvalo se 6676 osoba. Odaziv je 39%. Ciljevi ranog otkrivanja raka debelog crijev su smanjiti smrtnost od ovog oblika raka za 15% u razdoblju 10 – 13 godina od početka provedbe ovog nacionlnog programa uz ciklus pozivanja svake dvije godine, otkriti rak u najranijem stadiju bolesti kada se bolest lakše liječi te tako poboljšati kvalitetu života i preživljavanje oboljelih, postići visok obuhvat u programima probira (zadovoljavajući odaziv je 45%, a željeni 65% pozvanih na testiranje), osobama s pozitivnim testom na okultno (skriveno) krvarenje u stolici osigurati odgovarajuću dijagnostiku i liječenje, povećati svijesnost o ranim znakovima i simptomima bolesti – dodaje bacc. med.techn Ivana Vlaović iz novogradiške Službe za javno zdravstvo.

 

Komentari
Prethodni članakZa vikend prelazimo na ljetno računanje vremena
Sljedeći članakStopostotni odaziv članica na skupštini Udruge udovica!