Mažoret ples, specifičan spoj marša i plesa, prvi se puta službeno pojavio u vojnim marševima Francuske, prije 200-njak godina, kada su djevojke, prateći ritam dobošara, predvodnika vojske koja ide u rat, simbolično, vodeći računa o estetskom momentu, ispraćale vojnike. Suvremeni koreografi tvrde kako je mažoret ples ponešto kompliciraniji od klasičnog plesa, jer od djevojke, uz krajnju ženstvenost, zahtijeva i vojničko držanje. Današnje šarene odore, kape i čizme ( na koje u startu, vjerujem, padaju sve djevojke ) čuvaju uspomenu na vrijeme nastanka jedinstvene discipilne koja , posljednjih godina, postaje sve omiljenija i sve prisutnija. U skladu s tim, nastaju i nove definicije, od kojih je najprihvatljivija ona koja kaže kako mažoretkinju čini djevojka ili djevojčica koja znalački vrti štap. Uz odore i rekvizite, još jednu specifičnost, u odnosu na druge plesove, kod mažoret plesa čini glazba, koja, kako kažu pravila, mora biti u ritmu koračnice ili ritmu neke druge glazbe u dvo-četvrtinskom ili četvero-četvrtinskom taktu. O ozbiljnosti discipline, kao i pristupu, ali i zahtjevnosti treninga, govori i činjenica kako Hrvatska ima svoju nacionalnu reprezentaciju mažoretkinja, a službeni stručni ocjenjivački sudovi danas nas smještaju u sam svjetski vrh.
Zahvaljujući medijima, posljednjih godina, sve je veći broj gradova u kojima se osnivaju mažoret timovi, a djevojke u prekrasnim odorama, zahvaljujući specifičnim koreografijama, postaju zaštitni znak i ukras svoje sredine. U tome su uspjele i novogradiške mažoretkinje, koje sjajnim potezima, sve zanimljivijim rekvizitima, ali i upečatljivim plavo-žutim kombinacijama u bojama grada, čine ljepšom svaku veću manifestaciju. Unatoč teškoćama na početku, kako financijskim, tako i organizacijskim, te zahtjevnim treninzima, djevojke su vrlo brzo dokazale kako na njih, itekako, valja računati, ali i, skroz, neočekivano, počele skupljati najveća odličja. Zahvaljujući tome, i naš je grad ugostio natjecanje na najvišoj državnoj razini, ali i pokazao kako na mažoretkinje grada Nova Gradiška u smislu sportsko-plesne budućnosti valja računati . Nakon uspješnog prošlogodišnjeg nastupa u Londonu, a potom i sjajnih pojedinačnih i skupnih rezultata postignutih na travanjskom državnom natjecanju u Cavtatu, mažoretkinje grada Nova Gradiška, ovih se dana, užurbano spremaju za europsko najecanje u Francuskoj, početkom listopada.
Sve što znaju i što su naučile, pred europskom će publikom, pod zastavom hrvatske reprezentacije, u čak devet ukupnih koreografija, što je i najveći broj po ekipi, pokazati Filipa Miloš, Nives i Nensi Živković, Maja Golovrški, Ena Špičak, Anamarija Pavlina, Lorena Krizmanić, te Patricia Lang, pod stručnim vodstvom mlade trenerice Maje Lukić.
Kako putovanje i boravak u Francuskoj zahtijeva značajna financijska sredstva, mažoretkinje grada Nova Gradiška, trebaju vašu pomoć. Želite li pomoći, pruža vam se prilika i da se zabavite, ali i naučite nešto o ovoj specifičnoj disciplini. Nakon organizirane plesne zabave u Lazama protekli tjedan, djevojka vas čekaju na još jednoj zabavi u Davoru, 2.rujna, a onda i na velikoj, središnjoj završnici planiranoj za 16.rujna u dvorani Elektrotehničke i ekonomske škole. Toga dana mažoretkinje će se, posljednji puta prije putovanja, predstaviti sugrađanima i pokazati im sve ono što, kao adute, čuvaju za francusku publiku i ocjenjivački žiri. Ulaznice za plesnu priredbu moći ćete kupiti na više mjesta u gradu od slijedećeg tjedna, a do tada možete okrenuti broj telefona 060/ 603-032 i ostaviti koju kunu. Bit će to najbolji način na kojima ćete djevojkama poželjeti “BON VOYAGE”, kako bi to rekli Francuzi.
Autor: Simonida Tarbuk