Podsjetimo, 13. veljače 2014. Odlukom Općinskog suda u Novoj Gradiški po sutkinji Lidiji Klašnja Petrović, a na prijedlog više sudske savjetnice Gordane Mahovac doneseno je rješenje o osiguranju i određena privremena mjera zabrane raspolaganja novčanim sredstvima Udruzi “Hrabro dijete. Radilo se o iznosu od 4.118 549,73 kuna. Odlukom Suda naloženo je Financijskoj agenciji da 13. veljače postupi sukladno odluci Suda i blokira račun Udruge Hrabro dijete u navedenom iznosu, a Udruzi Hrabro dijete da namiri troškove postupka osiguranja Đani Atanasovski i Ivici Šitum u iznosu od 108.748,75 kuna u roku od osam dana.
No Županijski sud u Slavonskom Brodu ipak je preinačio Odluku Općinskog suda u Novoj Gradiški.
Žalba je uvažena na način da je ODBIJEN prijedlog Atanasovski – Šitum te je Udruzi Hrabro dijete odblokiran račun, a time ujedno “Hrabro dijete” može i raspolagati sredstvima kako je to radila i do sada, kaže Odvjetnik Mijo Kladarić, koji je od samog početka tvrdio da humanitarna pomoć ne može biti predmetom nasljeđivanja.
Vijest o “odblokiravanju” računa članovi Udruge Hrabro dijete dočekali su sa suzama u očima, koje kako kažu nisu samo suze radnosnice – nego više suze tuge, nemoći i jada kad gledate kako Vam za vrijeme “borbe oko novca” stoje toliko velika sredstva na računu, a Vi djeci koja umiru ne možete i ne smijete pomoći. Najviše smo se razočarali u medije koji su vršili javni linč naše Udruge ne vodeći računa o našoj teško oboljeloj djeci koja sve to čitaju i prate, optužujući nas bez ikakvih dokaza, što se konačno u nalazu MFIN i pokazalo da je Udruga radila sukladno propisama i da nije bilo nikakvog kriminala.Četrnaest Udruga na nivou Republike Hrvatske, koje se bave ovom problematikom, podržalo je inicijativu Udruge “Hrabro dijete” kojom novci prikupljeni u ovoj akciji ne mogu biti prenamjenjeni za izgradnju apartmana i smještaj roditelja, nego za liječenje maligno oboljele djece, tvrdeći kako se Zakon o nasljeđivanju ne može primjeniti u humanitarnim akcijama, te ujedno podržali Ministricu Socijalne politike i mladih Milanku Opačić koja je i sama izjavila kako u hitnu proceduru ide izmjena Zakona o humanitarnoj pomoći kojom bi se točno definiralo da novac prikupljen u humanitarnim akcijama ne može biti prenamjenjen nego utrošen u svrhu za koju je akcija bila organizirana. Za cijelo ovo vrijeme “borbe oko nasljedstva novca prikupljenog u humanitarnoj akciji” u Hrvatskoj je umrlo 53 djece, a od toga 6 je članova Udruge Hrabro dijete.
Pitajući predsjednicu “Hrabrog djeteta” Jasminku Žužić kako komentira deblokadu računa i ponovni rad Udruge, sa suzama u očima je rekla: “Nemamo se mi vremena radovati jer upravo sada imamo dvoje djece kod kojih se bolest vratila i moraju na hitne operacije. Novac nama ništa ne znači jer nažalost naše umrle anđele ne možemo vratiti, niti im kupiti život.”
Ujedno je istaknula kako se članovi Udruge Hrabro dijete, djeca i roditelji, ali i građani ovog Grada i šireg novogradiškog područja zahvaljuju odvjetniku Miji Kladariću koji im je bio jedina svjetla točka u cijelom ovom tužnom slučaju i u kojeg su od samog početka vjerovali, upravo radi tragedije koju je i sam u svojoj obitelji doživio gubeći voljeno dijete on ih je kao roditelje razumio i podržao boreći se zajedno s njima. Hvala i obitelji našeg odvjetnika Mije Kladarića, ali i svim ljudima koji su nam i dalje pomagali i vjerovali u nas. Mi samo želimo da se što više djece izlječi i da više ne izgubimo bitku u borbi za život za niti jedno dijete, kaže Jasminka Žužić.
Autor: radiong.hr