Prije 20 godina, odlukom Vlade RH u prosincu 1994. godine, osnovan je Operativni stožer za pomoć sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata. Godinu dana kasnije, upravo u Brodsko-posavskoj županiji – 1. veljače 1995. u Slavonskom Brodu i 1. travnja 1995. u Novoj Gradiški započela je provedba tzv. pilot-programa psihosocijalne pomoći sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata.

Poslije se mreža centara za psihosocijalnu pomoć razvijala i u Hrvatskoj danas djeluje ukupno 21 Centar za psihosocijalnu pomoć, u svakoj županiji po jedan, uz iznimku Brodsko-posavske županije na čijem su području aktivna dva PSP-centra – u Slavonskom Brodu i u Novoj Gradiški.
Novogradiški Centar za psihosocijalnu pomoć sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kontinuirano, punih 19 godina, pruža pravnu, socijalnu, psihološku i pedagošku pomoć u okviru Nacionalnog programa psihosocijalne I zdravstvene pomoći čiji je nositelj Ministarstvo branitelja. Pored rada s hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji,  obiteljima poginulih, umrlih, zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, ratnim vojnim invalidima i članovima njihovih obitelji te civilnim žrtvama iz Domovinskog rata, u novije vrijeme   Tim za psihosocijalnu pomoć sukladno Nacionalnom programu pruža stručnu pomoć i žrtvama seksualnog zlostavljanja- silovanja, pripadnicima mirovnih misija te sudionicima Drugog svjetskog rata.
U Timu za psihosocijalnu pomoć Nova Gradiška angažirani su Darija Marić, dipl. socijalna radnica, Mira Linjaković, prof. pedagogije i Mario Žakić, dipl. pravnik. Potporu svojim kolegama iz Tima za psihosocijalnu pomoć, kao i pomoć sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji nesebično pruža dugogodišnja voditeljica PSP-tima mr. Ljiljana Lukačević, sada s pozicije zamjenice gradonačelnika Grada Nova Gradiška.
Stručnjaci PSP-tima Nova Gradiška su sudionicima i stradalnicima Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji dostupni i nadalje ponedjeljkom, utorkom i četvrtkom od 15.00-16.00 sati u  savjetovalištu u dvorištu Općinskog suda u NovojGradiški, a u isto vrijeme savjete i informacije moguće je dobiti i na telefon 362-154.

Autor: PSP Nova Gradiška

Komentari
Prethodni članakŽivog čovjeka HITNA proglasila mrtvim i otišla
Sljedeći članak4. radionica “Zajedno u radu i igri” (photo)