U jednoj pjesmi velikog Raymonda Carvera nazvanoj “Što ti treba za slikanje ” nakon nabrajanja pribora i materijala, pjesnik zaključuje ” ravnodušnost prema svemu osim tvom platnu. Sposobnost da radiš poput lokomotive i željezna volja “. Upravo je na tim premisama nastao i jedinstveni projekt “Prijateljska sinergija-knjige umjetnika u jednom primjerku.”

U okviru ovog, sasvim posebnog projekta, Novogradiščanima je večeras ( petak, 13.prosinca ) , predstavljena izložba znakovitog i simboličnog naziva OTK(R)IVANJE SRCA, autora Zorana Vidakovića, ali i 36-orice kolega, umjetnika. Sinergija u nazivu projekta sugerira kako su svi autori predstavljeni na izložbi, u određenoj umjetničkoj, prijateljskoj, emotivnoj ili suradničkoj vezi s glavnim krivcem za projekt, umjetnikom iz Đurđevca, Zoranom Vidaković. I broj 36 ( čiji zbroj znamenki daje broj 9 ) predstavlja numerološku simboliku, kao i dolazak postava upravo u naš grad, odakle je i Igor Samac, profesor engleskog jezika, ali i iznimno kreativan umjetnik, Vidakovićev kolega s fakulteta.

Izložba je to koja u središtu umjetničkog, ali i filozofskog promišljanja ima knjigu. Knjigu, koja se ovdje predstavlja kao trodimenzionalni objekt, sugerirajući nam svoju višestruku vrijednost, ali i podsjećajući na, pomalo, zaboravljenu vještinu i umijeće knjiškog uveza. Svi pojedinačni stilovi, tehnike, načini likovnog izraza, ali i poetike, na izložbi se pojavljuju u istom konačnom proizvodu- ručno rađenoj knjizi. I baš poput svakog drugog umjetničkog predmeta koji je unikat, sasvim jedinstvn i poseban proizvod, tako su i ove knjige jedinstvene u svojoj kreativnosti. Zanimljivost postava, ali i čitavog projekta koji djeluje na međunarodnoj razini, putujući i spajajući umjetnike iz različitih prostora i kontinenata, je i u činjenici kako svaka od izloženih knjiga, malih umjetničkih djela, donosi i po jednu od tehnika uvezivanja, pričajući nam, tako priču o vremenu kada su se tajne zanata čuvale poput magijskih tajni, ali priču o divnom, pomalo prohujalom vremenu,  kada je knjiga bila statusni simbol svoga vlasnika i kulturološki objekt koji je služio na ponos. U očekivanju takve knjiške renesanse, pozivamo vas da izložbu svakako posjetite u prostoru Doma kulture. Uostalom, njenu su posebnost prepoznali i novogradiški organizatori- Gradska knjižnica i Pučko otvoreno učilište Relković, kao i zamjenica gradonačelnika, Ljiljana Lukačević, koja je, profesionalno, psihološki, prilikom otvaranja izložbe, podsjetila na ljepotu i duhovnu dimenziju otkivanja, ali i otkrivnja srca, posebno u vrijeme blagdana.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakMini adventski sajam uz “Narodni vez” Radija Nova Gradiška (photo)
Sljedeći članakIskreni dječji osmijeh i osjećaj pripadnosti- neprocjenjivo