Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška sredinom siječnja započela je provedbu još jednog projekta unutar Erasmus+ Programa. Projekt je odobrila Agencija za mobilnost i programe Europske Unije koja je zadužena za provedbu ovog programa u Republici Hrvatskoj. Riječ je o projektu unutar Ključne akcije 1 – Mobilnost pojedinaca u svrhu učenja; razmjeni mladih pod nazivom „Zvukovi umjetnosti“. Projekt će trajati do srpnja 2017.
Projekt je razvijen u suradnji s nekoliko međunarodnih partnera, kako sljedi: Baltic Regional fund iz Latvije, Javni zavod za mlade Ruše iz Slovenije, Backlash iz Španjolske, Aktif Genclik ve Spor Kulubu Dernegi iz Turske, Asociata D.G.T iz Rumunjske i AKTO iz Portugala.
Projektne aktivnosti započinju danas, 10. ožujka, kad će u Novu Gradišku doći 43 mladih kako bi kroz učenje o participativnoj fotografiji radili na osiguravanju inkluzivnog sudjelovanja svih mladih unutar naših zajednica, neovisno o preprekama s kojima se oni susreću, kroz interkulturalnu razmjenu i dijalog.
Tijekom provedbe aktivnosti bit će održano predavanje prof. Vedrana Obućine o kulturi Islama; tijekom kojeg će predavač pokušati približiti ovu temu sudionicima na interaktivan način.
Također, 14.3. (utorak) će na Trgu kralja Tomislava (Kockici) biti održane zanimljive interkulturalne prezentacije svih zemalja uključenih u projekt, koje će pripremiti sami sudionici. Pozivamo sve građane da nam se pridruže od 11 h, te se upoznaju s hranom i običajima Španjolske, Portugala, Turske, Slovenije, Latvije i Rumunjske.
U nastavku provedbe razmjene, kao ključni event najavljujemo izložbu fotografija koju će sudionici osmisliti, dizajnirati i provesti uz pomoć UGNG kao organizatora. Izložba će se održati 16.3. (četvrtak) u prostoru Turističke zajednice grada Nova Gradiška. Pozivamo sve građane da dođu na otvorenje izložbe kako bi podržali naše sudionike, te osvijestili što znači biti drugačiji u današnjem društvu.
Zaključno, projektom želimo pružiti doprinos u podizanju svijesti unutar naših zajednica o negativnim oblicima ponašanja, fokusirajući se na netolerantno ponašanje prema različitima. Vjerujemo kako ćemo ovim projektom doprinijeti stvaranju povezanije i uključivije Europe koja slijedi vlastite vrijednosti.
Nikolina Jureković, Voditeljica projekta UGNG