Andrea Lazić, voditeljica gradskog Odsjeka za urbanizam, prostorno uređenje i arhitektonsku uspješnost, tom prilikom je istaknula: “Projekt ima svoju izvjesnu prošlost, a još dužu pripremu, no kako se bliži ulazak Hrvatske u Europsku uniju, važno je biti spreman kada na red dođu neki novi fondovi”.
Predstavnica Hrvatskih voda ponovila je gradivo što je sve potrebno prikupiti po projektnom zadatku: “Trebamo napraviti i pripremiti studiju izvedivosti. Za sve one objekte koje ćemo aplicirati, potrebno je imati idejne i glavne projekte te lokacijske dozvole, a za uređaj za pročišćavanje i idejni projekt”.
Prijava projekta nije bila nimalo lagana. Također, nije bilo lako ostvariti zacrtana sredstva. Da bi aplikacija bila prihvaćena, resorno Ministarstvo angažiralo je tvrtku “Jaspers” čiji stručnjaci, u ime delegata Europske unije, pregledavaju studiju izvedivosti. Krajnji korisnik i investitor projekta je tvrtka Slavča, iako područje koje studija razmatra dotiče, kao isporučitelje vodnih usluga, i općine Rešetari i Cernik.
Izvoditelj studije izvedivosti je slovenska konzultantska tvrtka “Hidroinženiring”, podružnica Zagreb, a predstavio ju je projektant Goran Borovac. Procedura ishođenja dozvola je takva da studija više ne može čekati, ističe predstavnica Hrvatskih voda te dodaje: “Doživjela je svoje izmjene tijekom godina, od sirovnih do završnih radnih verzija. Prošli mjesec studija je dobila novu radnu verziju, i to bez cost-benefit analize”. To ujedno znači kako projekt neće narušiti ekološku stabilnost, biološku raznolikost ili na bilo koji drugi način utjecati na okoliš.
Za sve objekte, obuhvaćene projektom, ishođene su lokacijske dozvole, istaknuta je spremnost za aplikaciju projekta te je dovršena i studija utjecaja na okoliš. No, nešto ipak nije napravljeno. Nedostaje idejni projekt uređaja za pročišćavanje koji još nije u fazi ishođenja dozvole, iako projektant tvrdi da je uređaj u završnoj verziji. Sudionike projekta na kraju čekaju poveći imovinsko-pravni poslovi.
Autor: Zorislav Knežević