Kino dvorana Pučkog otvorenog učilišta “Novska”, u kojoj je održana tribina, bila je popunjena, ne samo Novljanima, nego i znatiželjnicima iz susjednih gradova i mjesta koji su putem javnog oglašavanja i principom “od uha do uha” saznali za gostovanje ovog doajena novinarstva.
Mnogi su se pitali “Hoće li Milić govoriti o svojim putovanjima?”, no odgovor je bio iznenađujuć i zbunjujuć – “Ne, o poduzetništvu”. Stoga je razumljiv i profil publike koju su uglavnom činili poduzetnici mlađe generacije i studenti željni novih spoznaja iz područja samozapošljavanja, ekonomije, komunikacija, inovacija, modernih tehnologija i socijalnih vještina, kao i o sveprisutnoj globalizaciji te prilagođavanju Hrvatske europskim pravilima. A popularni TV urednik i voditelj, čovjek koji je emisija sama za sebe, svakako im je imao što za reći.
Nekoliko rečenica o legendarnom Goranu Miliću. Svoju karijeru započeo je prije 43 godine na Radio-televiziji Beograd, da bi, kao novinar s iskustvom iz vanjskopolitičkih tema, 1980. godine otišao u New York gdje je pet godina izvješćivao kao dopisnik. Za to vrijeme intervjuirao je i dva američka predsjednika, Georgea Busha i Jimmyja Cartera. Milić se 1985. vraća u zemlju, zapošljava se kao profesor novinarstva na Beogradskom univerzitetu, a potom 1990. zajedno sa Silvijom Luks u Sarajevu pokreće Yutel, neku vrstu alternativnog dnevnika u službi medijskog spašavanja raspada Jugoslavije.
Godine 1992. Milić ostaje bez posla, seli se u Zagreb te sve do 1996. živi, ili bolje rečeno, preživljava od honorara slovenskog tjednika Mladina za koji piše tekstove. Nakon što ga Tuđman 1996. godine prvi puta poziva na državni prijem, riječima samog Milića – “hipoteka mu biva skinuta”. Krajem te godine zapošljava se na TV Mreži, a već iduće počinje honorarno raditi na HTV-u. Pet godina poslije, u istoj medijskoj kući dobiva i prvu autorsku informativnu emisiju “Brisani prostor”, a 2004. postaje urednik i voditelj nedjeljnog Dnevnika. Paralelno, u Miliću se javlja nova strast – putopisne reportaže.
Putopisima informativnog karaktera poput “Idemo u Ameriku”, “A sad u Europu!” i “Idemo na Sjever” privukao je pažnju hrvatske javnosti navodeći u njima nekolicinu već otprije poznatih informacija sa nekim neobičnostima u kulturi ponašanja u tim djelovima svijeta u odnosu na Hrvatsku. Svoj posljednji nedjeljni Dnevnik na HTV-u odradio je 23. siječnja 2011. Trenutno je direktor programa Al Jazeera Balkans. Govornik je više stranih jezika poput engleskog, francuskog, španjolskog i talijanskog.
Autor: Zorislav Knežević/photo: Željko Gašparović-Gašo i Z.K.