Veličanstveno obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, ali i sjećanja na poginule u Domovinskom ratu, održana je jučer u popodnevnim satima u Davoru. Bila je to prigoda da se oda počast i zapale svijeće za poginule mještane u drugom svjetskom ratu i za sve poginule na jednom mjestu pod jarbolom na kojem je izvješen hrvatski barjak.
Spomenimo imena svih poginulih hrvatskih sinova i junaka u Domovinskom ratu. Miroslav Šišić, Željko Ćelepirović, Ivan Gelemanović, Goran Mihić, Josip Marjanović, Jurica Dević, Dragan Benić, Nevenko Olić, Tihomir Dević, Miroslav Butumović, Branko Pišonić, Zvonko Benić, Ljubomir Dakić, Mario Štivin, Ivica Ivančić, Nikola Ciprić, Ljubomir Relković i Dragutin Gelemanović. Na početku staze sjećanja postavljena je ploča sa imenima mještana poginulih i ubijenih u drugom svjetskom ratu i po dolasku komunista na vlast.
U župnoj crkvi Marije Kraljice i svetog Jurja održana je Misa za sve poginule branitelje s područja Općine Davor s početkom u 20.00 sati. Na kraju mise vlč. Knežević blagoslovio je hrvatske zastave na rukama 20 davoračkih žena u narodnim nošnjama koje su ih potom u dostojanstvenoj povorci ponijele do mjesta podizanja predvođene konjanikom na prekrasnom bijelom konju. Nakon toga upriličena je svečanost podizanja barjaka u spomen poginulim hrvatskim braniteljima i prigodni program. Ovom jedinstvenom svečanošću u Davoru, mještani i gosti proslavili su nadolazeći praznik Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
Zastave u čast poginulih Davoraca u Domovinskom ratu podigli su članovi njihovih obitelji i potom zapalili svijeće. Ispod svakog jarbola je spomen ploča sa slikom poginulog branitelja, hrvatskim grbom i grbom postrojbe kojoj je pripadao te podacima o mjestu i datumu rođenja i mjestu i datumu pogibije. Svi zajedno otpjevali su hrvatsku Himnu, a onda su zapaljenje baklje ispred svakog jarbola.
Na svečanosti podizanja stjegova upriličen je prigodni program, a nastupili su Slavica i muška pjevačka skupina KUD-a „M. A. Relković“ iz Davora, TS „Lengeri“, Karlo Matošević, Dario Matošević, Jutene vreće i pjevačice iz naroda.
Spomenimo na kraju da je u Davor tijekom Domovinskog rata preko Save prešlo 23.000 Hrvata iz Bosne i Hercegovine, a za sve njih pobrinuli su se uvijek gostoljubivi i dobri ljudi iz Davora.
Tekst, video i foto: Željko Idžotić
no images were found