Naši sugrađani, Vesna i Dražen Oršulić, iza sebe imaju zanimljiv zajednički poduhvat – hodočašće u Santiago de Compostela. Glavni grad Galicije, autonomne pokrajine na sjeverozapadu Španjolskoj, važna je destinacija kršćanskih hodočasnika. Svjedočanstva snage kršćanske vjere hodočasnici nose kroz Put Svetog Jakova, a put kroz Francusku i Španjolsku UNESCO je još 1993. godine proglasio svjetskom kulturnom baštinom. Naziv Santiago lokalna je izvedenica latinskog imena Sanctija Iacobija, u prijevodu Sveti Jakov. Kršćani Svetog Jakova starijeg, Isusovog apostola, štuju kao zaštitnika hodočasnika, putnika, ljekarnika, kožara, ratara i voćara. Zaštitnik je i Španjolske, Gvatemale, Nikaragve i Čilea. Jakov se prema nekim izvorima stigavši do Španjolske smatra prvim evangelizatorom.

Promocija knjige “Naš put – Camino” autorice Vesne Oršulić o toj temi održana je jučer u ugodnoj atmosferi prepune pastoralne dvorane župe Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Novoj Gradiški, a gostovali su putnici s Camina, bračni par Conjar i Milorad Oršulić Mican. Urednica knjige prof. Vjekoslava Bagarić obratila se štovateljima lijepe riječi, putopisa, Matice hrvatske, dragim ljudima riječima kako je knjiga “Naš put – Camino” treća knjiga u nakladi novogradiškog Ogranka Matice. Istaknula je kako nije svaka hodnja hodočašće nego samo onda kada častimo neku osobu, svetca. 

Poslušajte detaljnije riječi urednice knjige Vjekoslave Bagarić: 

Knjiga “Naš put – Camino” tiskana je u nakladi od 500 primjeraka, a nakladnici su Tiskara Nova Gradiška i Matica hrvatska, Ogranak Nova Gradiška. Uredništvo, lekturu i korekturu potpisuje profesorica Vjekoslava Bagarić dok se za dizajn naslovnice i grafičko uredništvo pobrinuo Branislav Milčić. Knjiga je obogaćena brojnim fotografijama kojima je autor Dražen Oršulić. 

Bračni par Oršulić, Vesna i Dražen, imali su uspona i padova u životu, ali o tome su progovorili javno ne ustežući se reći kako u životu nije sve bajno. Njihovo hodočašće u Camino koje su išli tijekom epidemije korone bio je izvor snage. To im je kasnije pomoglo iznijeti poteškoće i terete koje im je svakodnevnica stavila na leđa. Vesna Oršulić je vrlo iskreno rekla kako ne bi uspjela da nije bilo Camina i vjere u sebe, jer kako kaže, poruku koju nosi iz Camina ništa ne može ugasiti. “Bog je tu uvijek uz mene”, tvrdi Vesna, te dodaje kako Bog nije jukebox u koji mi ubacujemo svoje želje nego će nam pomoći onako kako je to najbolje za nas. Supružnici Oršulić su tako te 2021. godine, u prosječnoj kondiciji i s puno volje, prešli Put Svetog Jakova, a iz tih čarobnih doživljaja nastala je knjiga koju potpisuje Vesna Oršulić.

O hodočašću govorio je suprug autorice knjige Dražen Oršulić: 

2019. godine na hodočašće u Camino odlučio se Goran Conjar, gost sinoćnje promocije, kada je to svetište posjetilo više od 347 tisuća hodočasnika. Conjar potvrđuje kako broj iz godine u godinu raste, a ove godine on se sa svojom suprugom pridružio moguće novom rekordnom broju hodočasnika. 900 km prešao je sa suprugom Ivanom, a brojali su i korake kojih je bilo 1 247 800. Hodočašće je trajalo 33 dana bez dana odmora, a pratilo ih je lijepo vrijeme osim posljednjeg dana kada im je kiša oprala obuću. Na svom prvom hodočašću Goran Conjar je pazio na detalje koji su mu bespotrebno okupirali misli i trošili vrijeme, pa je tako bi posvećen čistoći, dok je na hodočašću sa suprugom već pojednostavio zemaljske potrebe i posvetio se onim duhovnim. Par ima veliku želju ponovno otići na Camino. Osim duhovne obnove, Ivana Conjar istaknula je kako ono što hodočašća čini jedinstvenima su ljudi. Gaje stalna prijateljstva s hodočasnicima koje su upoznali na svom Caminu i s puno emocija Ivana Conjar govori kako je pronašla dobro u ljudima.

O opremi, planovima, troškovima, govorio je Goran Conjar: 

Prvu recenziju knjizi “Naš put – Camino” potpisuje čitateljica Barbara Bagarić, doktorica stomatologije: “Svaka knjiga o hodočašću je naizgled slična, a opet jedinstvena i odražava duh i energiju onoga tko ju je pisao. Tako sam i ja ovaj put, čitajući Vesninu knjigu, osjetila ono divno uzbuđenje na početku čitanja zbog ulaska u pustolovinu pitajući se kako netko može izdržati hodajući po tako dugačkom i napornom putu u paru, a opet sam sa sobom. A može, i svaki put uspije i donese plodove onome tko se odlučio na Put i sve ono što takav put donosi svome Putniku. Ovo hodočašće ne opterećuje čitatelja težinom; Vesna i njen suprug-suputnik naizgled lako koračaju putovima prema Santiago de Compostela, a kad se kakav izazov i dogodi, propuste ga svjesnošću da nema mjesta za zamjeranje i ostajanje na mjestu. Ono što je Vesna dala svojoj priči s hodočašća je njena karakteristična iskrenost, vedrina, želja za učenjem i hrabrost za kretanjem u promjenu. Camino je dobitak za čitatelja, a oni koji popiju kavu s Vesnom ponekad, to već znaju.”

Ivana Conjar, gošća promocije, govorila je o svojim osobnim dojmovima s hodočašća:

Milorad Oršulić Mican, hodočasnik, gostovao je na promociji knjige također kao hodočasnik u Caminu 2017. godine. Oršulić Mican je marijanski hodočasnik koji je hodočastio u brojna Marijanska svetišta Gospi od Suza, u Međugorje, Voćinskoj, Bilobriškoj, Kloštarskoj, Bističkoj… Mican je prošao Marijanski zavjet za Domovinu dug 1 700 km od od Osijeka do Dubrovnika, a hodočastio je 75 dana i svoja brojna iskustva preporučuje prvenstveno mladima, te svim ljudima u vjeri ili koji će tek postati vjernici dok traže odgovore na svoja životna pitanja. Kako Oršulić Mican kaže postoje razne vrste hodočašćenja; avanturistička, individualna, ekumenska, skupna, zavjetna, a Mican je pobornik pokorničkih hodočašća. To podrazumijeva post, puno molitve i izostanak poroka kao što je to alkohol. Na odlazak u Camino odlučio se neplanski, jer je 2017. godine Hrvatska vojska i policija po dvadeseti put hodočastila u Lourdes na 59. Međunarodno vojno hodočašće. Tako se odlučio krenuti u Lourdes, a s obzirom da se iste godine obilježavala i stota obljetnica ukazanja gospe Fatimske, Mican je imao u planu nakon Lourdesa nastaviti put u Fatimu. U Lourdes je stigao na proslavu najvećeg kršćanskog blagdana, Uskrsa, a zatim je nastavio svoj put za Fatimu. Cilj je bio stići u Fatimu 13. svibnja. Dio tog hodočašća preklapao se s Putem Svetog Jakova, a kako naš hodočasnik iz ove priče nije nikako mogao stići na vrijeme do Fatime, svoje hodočašće nastavio je u Putem Svetog Jakova do kraja. Ispred sebe je gurao kolica u kojima je imao osobne stvari, šator i hranu spreman prespavati na cesti bilo gdje. Niti jednu noć nije prespavao pod vedrim nebom! I danas zahvaljuje Bogu riječima “Ti koji svom Sinu nisi osigurao drugo mjesto rođenja nego u štali, meni si omogućio da sve noći hodočašća provedem u krevetu”. 


Milorad Oršulić Mican, zasigurno najpoznatiji hodočasnik u našem kraju, prenio je posjetiteljima svoja bogata iskustva: 

 

Hodočašće u Santiago de Compostela, koje su poduzeli Vesna i Dražen Oršulić, kao i drugi sudionici promocije knjige “Naš put – Camino”, svjedoči o dubokoj osobnoj i duhovnoj preobrazbi koju ovakvo putovanje može donijeti. Njihova iskustva jasno pokazuju da Camino nije samo fizički izazov, već prije svega duhovni put ispunjen susretima, introspekcijom i snagom vjere. Kroz iskrene ispovijesti, skromnost i otvorenost hodočasnika, otkriva se poruka da se najveći tereti života lakše nose uz vjeru, zajedništvo i osobnu hrabrost. Knjiga Vesne Oršulić je putopis i inspiracija za sve one koji traže smisao, mir ili novi početak – bilo doslovnim koracima Camina ili simboličnim putem unutarnje promjene. Moguće su taj put pronašli i sinoć na promociji!


Vesna Oršulić, autorica knjige “Naš put – Camino”:

 

Kako sama autorica knjige kaže hodočašće nije samo fizički napor, to je duhovni put. Dodaje kako svaki korak koji činimo nosi molitvu, nadu i zahvalnost. “To je trenutak kada ostavljamo svakodnevne brige iza sebe i okrećemo se Bogu i jedni drugima. Najljepši dio svega je osjećaj pripadnosti. Nisi sam! I kada ti je teško, pogledaš lijevo ili desno i vidiš ljude koji hodaju s istom vjerom, s istom molitvom u srcu. To je snaga koju ne možeš opisati riječima”, zaključila je Vesna Oršulić. Na nama je da joj povjerujemo ili se sami zaputimo u Camino i posvjedočimo riječi naše drage sugrađanke, njenog supruga i gostiju promocije. 

Komentari
Prethodni članakPlesni studio Nova Gradiška: Uspjeh ne dolazi slučajno, iza svega stoje sati rada i discipline
Sljedeći članakPogledajte ponudu poslova u Novoj Gradiški i okolici