Godina je bila iznad očekivanja za seleće pčelare, tako sezonu rezimira Mijo Kurić iz Nove Gradiške, koji se pčelarstvom bavi od djetinjstva. Nakon solidnih prinosa repice i voća, bagrem je podbacio zbog zahladnjenja, no iznenadio je dobar prinos amorfe u Posavini, kakav nije viđen godinama. “Kasnije je stigao kesten i suncokret koji su također dali odličan med. Sad vraćamo pčele na naše područje i čekamo kakav će biti šumski med”, kaže Kurić.

Na kućnom pragu i na tržnici u ponudi su bagremov, cvjetni, kestenov, repičin i šumski med, med u saću, cvjetni prah i popularni imunomed – mješavina meda, peludi i propolisa koju preporučuje osobama slabijeg imuniteta i alergičarima kao prevenciju. “Netko tko je alergičan na ambroziju trebao bi ga početi uzimati mjesec dana ranije”, savjetuje Mijo, dodajući sa smiješkom da i pčelinji ubod zna biti koristan – za reumu i artritis.

Pčelarstvom se bavi od djetinjstva uz djeda, a samostalno je krenuo 2002. godine, prešao na kamion i od tada seli pčele diljem Hrvatske. Danas, sa 60 godina, priznaje da je posao sve teži i da seleći pčelari, pa i on sam, muku muče s nedostatkom radne snage. “Sin je u Zagrebu, možda se jednog dana vrati u Slavoniju i nastavi posao”, nada se Kurić.

Pčelar Mijo Kurić na novogradiškoj tržnici svoje proizvode najčešće izlaže srijedom i subotom. Pčelarstvo je bolna grana poljoprivrede, toliko bolna da mnogi odustaju od njega već nakon nekoliko uboda pčela. S druge strane je to najbolji način da se maknemo iz monotone svakodnevice, a uz nešto ulaganja, puno truda i znanja može se upotpuniti kućni budžet.

Između ostaloga, na novogradiškoj tržnici možete pronaći sezonsko voće i povrće.

 

Komentari
Prethodni članakPrijavite se: Filmske radionice u Domu kulture
Sljedeći članakUčenica Helena Šurkalović: Nagrada za trud i ljubav prema sportu