Iz dubokog osjećaja domoljublja, vjere i poštovanja prema žrtvama Domovinskog rata, posebno herojima Vukovara, Vladimir Balgač Alf iz Kutine pokrenuo je hodočašće koje povezuje dva grada, Kutinu i Vukovar, u snažnom simboličkom i duhovnom činu te je osnovao i Udrugu Kutina – Vukovar.
Put dug više od 200 kilometara prolazi kroz brojne slavonske gradove i sela, a sudionici nose hrvatske zastave, križeve, svijeće i molitve u čast onima koji su položili živote za slobodu domovine. Inicijator i organizator, Vladimir Balgač, vođen osobnim motivima, ali i dubokim poštovanjem prema braniteljima, pokrenuo je ovu inicijativu kako bi se na dostojanstven način odala počast gradu heroju i njegovim braniteljima. Svaki korak hodočašća simbol je žrtve, snage i zajedništva hrvatskog naroda.
Hodočasnici na putu ne traže udobnost – spavaju u školskim dvoranama, župnim dvorima ili na podu mjesnih domova, no nose u srcu veliku vjeru i zahvalnost. Dolazak u Vukovar, pred Vodotoranj, Spomen-dom Ovčara i Memorijalno groblje, za mnoge je vrhunac duhovnog i emocionalnog putovanja. Hodočašće Kutina–Vukovar postalo je više od samog hoda – ono je snažna poruka sjećanja, nade i poštovanja. Zahvaljujući upornosti i predanosti Alfa, ova inicijativa živi i raste iz godine u godinu, ostavljajući snažan pečat u srcima svih koji sudjeluju.
Ove godine organizirano je sedmo po redu hodočašće Kutina – Vukovar, ali ovaj put na hodočašću nisu bili prisutni samo hrvatski branitelji. U koordinaciji s Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom obrane Republike Hrvatske jučer su u naš grad pristigli i hodočasnici djelatne vojne osobe. Inicijator, sada nažalost pokojni Alf, bio je pripadnik 1. gardijske brigade Tigrovi, pa iz sadašnje gardijske brigade Tigrovi hodočasti sedam pripadnika. Tako je među njima bila i jedna naša Novogradiščanka, Filipa Miloš.
Kao i svake godine domaćini u našem gradu bili su članovi i prijatelji Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata novogradiškog ogranka na čelu s predsjednikom Arsenom Grandom. Za higijenske potrebe hodočasnika pobrinula se Elektrotehnička i ekonomska škola Nova Gradiška dok je smještaj u Društvenom domu osigurao Grad Nova Gradiška. Hodočasnici, osim trajne poruke upućene javnosti vezane za Domovinski rat “da se ne zaboravi“, na ovaj način humanitarno pomažu Vukovarske iskrice, udrugu za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama.
Iz životopisa osnivača Udruga Kutina – Vukovar:
Vladimir Balgač Alf, hrvatski branitelj, pripadnik Prve gardijske brigade i branitelj Vukovara. Balgač je bio branitelj Vukovara od početka kolovoza do okupacije grada 20. studenoga 1991. kada je završio u zarobljeništvu u logoru Stajićevo i u zatvoru u Srijemskoj Mitrovici. Iako je bio ranjavan i prošao pakao srpskih kazamata, Balgač je nakon razmijene 27. ožujka 1992. nastavio ratni put u 204. vukovarskoj brigadi i 125. domobranskoj pukovniji Hrvatske vojske. O herojskoj obrani Vukovara i zlostavljanju u logoru i zatvoru svjedočio je u proljeće 1992. nakon povratka u Kutinu u intervjuu Radio Moslavini i Moslavačkom listu. Nakon rata uključio se u politički, javni i društveni život Kutine. Bio je gradski vijećnik iz redova HSLS-a, zalagao se za gospodarski, komunalni i društveni razvoj grada. Zaslužan je da je njegova Moslavačka ulica, u kojoj je proživio djetinjstvo i mladost, dobila pješački most na potoku Kutinica. Više godina je organizirao hodočašće od Kutine do Vukovara, osnovao je i Udrugu Kutina – Vukovar, bavio se humanitarnim radom i bio aktivan u svojoj župi u Kutinskoj Slatini. U Školi nogometa NK Moslavine u Kutini trenirao je više generacija djece i mladeži. S grupom kutinskih branitelja Vukovara dobitnik je kolektivne Nagrade grada Kutine čiji je novčani dio doniran obitelji suborca, Zdravka Bezuka, preminulog u vukovarskoj bolnici od posljedica teškog ranjavanja. Za doprinos obrani Hrvatske Balgač je odlikovan Redom hrvatskog pletera za pokazanu osvjedočenu hrabrost i junaštvo u Domovinskom ratu.
Izvor teksta životopisa: Radio Moslavina