Svake godine 20. svibnja obilježavamo Svjetski dan pčela, dan koji je Ujedinjeni narodi proglasili kako bi skrenuli pažnju na ključnu ulogu pčela i drugih oprašivača u očuvanju života na Zemlji. Taj datum nije slučajno odabran – riječ je o rođendanu slovenskog pionira modernog pčelarstva Antona Janše, koji je u 18. stoljeću prepoznao važnost pčela za prirodu i čovjeka.

Naš svijet bez pčela bio bi neprepoznatljiv. Ova nevjerojatna bića ne samo da proizvode med, već su najvažniji oprašivači biljaka na našem planetu. Trećina hrane koju svakodnevno konzumiramo – voće, povrće, orašasti plodovi, pa čak i kava – ovisi o njihovom marljivom radu.

Unatoč tome, broj pčela u Europi drastično opada. U posljednjih 30 godina populacija oprašivača smanjila se za čak 75%, a jedan od glavnih uzroka su pesticidi, osobito neonikotinoidi, koji se koriste za tretiranje sjemena prije sijanja. Osim toga, pčele su sve više ugrožene gubitkom staništa, klimatskim promjenama, onečišćenjem i neodrživom poljoprivredom.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana pčela – “Pčele inspirirane prirodom da nas sve hrane” – podsjeća nas na neprocjenjivu ulogu koju pčele imaju u očuvanju bioraznolikosti, sigurnosti hrane i zdravlju ekosustava. Procjenjuje se da su oprašivačke usluge pčela vrijedne čak 577 milijardi dolara godišnje, a njihov doprinos lokalnim zajednicama, posebice onima u ruralnim područjima, neprocjenjiv je.

Pčele, koje su proizvodile med na isti način već 150 milijuna godina, dnevno posjete oko 1.000 cvjetova u potrazi za nektarom i peludom. Njihova prisutnost u prirodi tiha je, ali nezamjenjiva. Bez njih bi naša poljoprivreda, prehrana i ekonomski sustavi bili ozbiljno ugroženi.

Zato je važno da svi damo svoj doprinos njihovoj zaštiti – bilo kroz sadnju medonosnog bilja, podršku lokalnim pčelarima, smanjenje korištenja pesticida ili zagovaranje politika koje štite oprašivače.

Jer, ako nestanu pčele – nestaje i dio nas.

Komentari
Prethodni članakUlaz je slobodan: Iz Doma kulture pozivaju na koncert klasične glazbe