Filip Cindrić iz Rešetara, trenutno živi i radi u Slovačkoj na Akademiji. Svoje glazbeno obrazovanje započeo je u Osnovnoj glazbenoj školi u Novoj Gradiški, nakon toga upisuje Srednju glazbenu školu u Požegi. Sudjelovao je na brojnim natjecanjima i ostvario iznimne rezultate..
-” Na nagovor oca sam krenuo u svijet glazbe, zapravo cijela obitelj živi glazbu ili kroz ples ili neki glazbeni instrument. Vremenom se razvila ljubav o odabrao sam harmoniku. Nastavio sam u srednju glazbenu školu, tad sam već bio zreliji i znao sam da ću se baviti glazbom, što točno, nisam znao. Želja mi je vratiti se u Hrvatsku, prenositi svoje znanje na nove genercije, jako mi se to sviđa,” – kaže Filip.
-” Već sad radim u školi i želja mi je nastaviti, isto tako i svirati kao solist ili u raznim sastavima. Otvoren sam za sve mogućnosti. Učenici imaju interesa za glazbu, u Slovačkoj je manji interes što se harmonike tiče, no za glazbu je veliki interes. Prije se u osnovnim školama učilo svirati a sada je to palo na glazbene škole. Što se harmonike tiče, u Hrvatskoj je veliki interes jer smo na takvom podneblju. Ja sam otvoren za sve opcije, važno je uživati u glazbi,” – kaže Filip i dodaje da društvene mreže treba koristiti na pametan način da se učenike motivira, i da škole predstave glazbu na zabavan način.
-” Glazba zahtjeva puno odricanja, posebice ako se želite školovati dalje. Često sam izostao od proslava, nekih druženja, jer sam učio i vježbao. Išao sam na natjecanja, seminare, u osnovnoj školi nisam bio najvrijedan učenik, volio sam glazbu ali nisam ozbiljno shvaćao koliko to sve traži vremena. U srednjoj školi sam minimum tri sata na dan vježbao jer srednja škola ipak ima viši nivo. Ako nisam svirao, slušao sam, čitao o glazbi, doslovno cjelodjevno izučavanje. Budućnost za glazbu je stabilna, neće to samo tako propasti, uvijek ima onih koje glazba zanima,” – optimističan je Filip.
Glazba je umjetnost koja je apstraktna i ne može se dočarati riječima. Za izvrsnost traži mnogo vremena i truda te napornog vježbanja, a zauzvrat nagrađuje svojom ljepotom
Važno je početi, ne bojati se treme, raditi na sebi, imati dobrog profesora koji zna prepoznati talent. Glazba tješi u najtežim životnim trenucima, dok začini one najsretnije. Pokažite djetetu instrument, odvedite ga na glazbenu radionicu ili na koncert prilagođen djeci, puštajte im glazbu na radiju, potaknite ga da pleše i pjeva. Izložite ga različitim stilovima glazbe. Djeci, u ovom užurbanom svijetu, ponudimo glazbene instrumente i vjerujemo u bolje sutra, rekao je Filip kroz razgovor.