U Gradskom muzeju Nova Gradiška otvorena je izložba radova iz fundusa Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, druga u nizu gostujućih izložbi u okviru programa NMMU u gostima za 2025. godinu. Izložba nosi naziv Kontrasti, a predstavlja 21 djelo iz zbirke NMMU.

Nacionalni muzej moderne umjetnosti krovna je institucija za čuvanje, istraživanje i prezentaciju likovne umjetnosti u Hrvatskoj od sredine 19. stoljeća do danas. Svoj rad temelji na suvremenim muzeološkim praksama i raznovrsnim komunikacijskim kanalima, s ciljem približavanja umjetnosti širokoj i raznolikoj publici.

Ravnatelj Gradskog muzeja Nova Gradiška Miroslav Pišonić zahvalio je svima koji su omogućili realizaciju ove izložbe te naglasio kako je veliko zadovoljstvo u našem gradu otvoriti jednu ovakvu izložbu.

Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, posebno je istaknuo važnost prezentacije nacionalne kulturne baštine izvan matične institucije, s ciljem približavanja vrhunskih umjetničkih ostvarenja široj javnosti. „U skladu s načelima demokratičnosti i decentralizacije, odlučili smo, kao i mnogi naši kolege, podržati model disperzije kulturnih sadržaja. Zbirke svih hrvatskih muzeja iznimno su bogate i vrijedne, i smatramo da ih treba učiniti dostupnima svim građanima.“ – rekao je.

„Na izložbi je predstavljen raspon radova od stotinu godina, od kraja 19. do kraja 20. stoljeća, kroz izložbu se mogu vidjeti sve tendencije koje su obilježile 20. stoljeće, od impresionizma, ekspresionizma, apstraktne umjetnosti do postmoderne, ali isto, ono što je jako važno za našu kulturnu i likovnu scenu, ona pokazuje da su hrvatski umjetnici bili stilski ravnopravni sa svime onime što se događalo na svjetskoj sceni.“ – dodao je.
Izložba Kontrasti prethodno je predstavljena u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci, a sada je dostupna posjetiteljima u Novoj Gradiški, gdje ostaje otvorena do 24. lipnja 2025.

Na izložbi su predstavljeni radovi nekih od najvažnijih hrvatskih umjetnika, među kojima su: Vjekoslav Karas, Vlaho Bukovac, Miroslav Kraljević, Ivan Meštrović, Edo Murtić, Nina Ivančić, Ivan Picelj, Raul Goldoni, Jadranka Fatur i mnogi drugi. Posjetitelji mogu razgledati slikarska djela, skulpture i radove koji svjedoče o razvoju i raznolikosti hrvatske moderne i suvremene umjetnosti.

Koncepciju izložbe, likovni postav i prateći katalog potpisuje Željko Marciuš, muzejski savjetnik NMMU. Govoreći o izložbi, naglasio je da ona kroz dvadesetak odabranih djela iz muzejske zbirke otvara dijalog između razuma i emocije, dviju temeljnih ljudskih sila koje oblikuju umjetnost. Kroz povijesne stilove – od realizma, kubizma i geometrijske apstrakcije do impresionizma, ekspresionizma i suvremenih izražajnih formi – izložba prikazuje kako se ta dihotomija očituje u likovnom jeziku. Marciuš ističe da idealno ljudsko biće teži ravnoteži uma i osjećaja, a upravo ta suprotnost i suživot tih elemenata čine srž ovog postava. „Prikazujemo i označujemo fundamentalnu ljudsku misaono-osjećajnu djelidbu na um i na emociju iskazanu potom u umjetnosti“, pojašnjava Marciuš, dodajući da ta dihotomija određuje ne samo pristup umjetnosti, već i način na koji je gledamo i doživljavamo.

Središnja ideja izložbe oslanja se na percepciju kao temeljni element umjetničkog iskustva. „Viđenje prethodi riječima. Dijete vidom raspoznaje stvari prije nego što nauči govoriti“, ističe autor, podsjećajući da je vid primarni način na koji stupamo u kontakt sa svijetom. „Upravo je viđenje ono što definira naše mjesto u svijetu koji nas okružuje. Taj svijet objašnjavamo riječima, no riječi nikako ne mogu poništiti njegovo postojanje oko nas.“

U tom smislu, Marciuš tvrdi da razumijevanje umjetnosti proizlazi iz izravnog vizualnog iskustva prije nego iz interpretacije.

Izložbu je otvorio gradonačelnik Vinko Grgić, koji je istaknuo važnost ovog kulturnog događaja. „Velika je privilegija što je jedna ovako značajna izložba otvorena upravo u našem malom gradu“, poručio je Grgić, dodajući kako je to potvrda da kultura i umjetnost zaslužuju biti prisutne u svakom kutku Hrvatske, a ne isključivo u velikim središtima.

Izložba je ostvarena uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Brodsko-posavske županije, Grada Nova Gradiška i Grada Zagreba.

Komentari
Prethodni članakKaravana “34 krunice za 34 godine” posjetit će sutra Novu Gradišku
Sljedeći članakU teškoj nesreći na zagrebačkoj obilaznici poginule sestre