U Rimu je danas preminuo papa Franjo, 266. poglavar Katoličke crkve, rođen kao Jorge Mario Bergoglio. Imao je 88 godina. Vijest o njegovoj smrti odjeknula je širom svijeta, ostavljajući za sobom dubok osjećaj gubitka među vjernicima i onima koji su ga cijenili kao moralni autoritet daleko izvan granica Crkve.

Rođen 17. prosinca 1936. godine u Buenos Airesu, u obitelji talijanskih imigranata, odrastao je u skromnim uvjetima. Otac Mario bio je računovođa u željeznici, dok je majka Regina brinula o petero djece. Unatoč oskudici, obitelj Bergoglio bila je snažno ukorijenjena u vjeri i vrijednostima poštenja, zajedništva i jednostavnosti – temelji koji će kasnije oblikovati i njegov pontifikat.

Kada je 2013. izabran za papu, postao je prvi poglavar Katoličke crkve iz Latinske Amerike i prvi isusovac na Petrovoj stolici. Od samog početka dao je naslutiti da će biti drugačiji papa – papa naroda, siromašnih i marginaliziranih.

Zalagao se za modernizaciju Crkve, često izazivajući kontroverze u tradicionalnim krugovima. Kritizirao je neobuzdani kapitalizam, pozivao na veću solidarnost s migrantima, isticao važnost zaštite okoliša i otvoreno govorio o dostojanstvu LGBT osoba. Zbog toga su ga konzervativni kritičari često napadali, nazivajući ga čak i “komunistom”, no papa Franjo nije se obazirao na optužbe – vjerovao je u Crkvu koja sluša, uključuje i iscjeljuje.

Njegov pontifikat ostat će zapamćen po simbolima skromnosti: odbijanju papinske palače, nošenju običnih cipela, vožnji u starom Ford Focusu i insistiranju na dijalogu umjesto osude.

Papa Franjo ostavio je dubok trag – ne samo kao vjerski vođa, već kao glas savjesti u turbulentnim vremenima. Odlazi, ali njegova poruka ostaje: “Crkva mora biti kao bolnica na bojištu – otvorena, topla, spremna liječiti.

Foto: Pixabay

Komentari
Prethodni članakZnate li što slavimo na Uskrsni ponedjeljak?