Tijekom vikenda, točnije u noći sa subote na nedjelju, 29. na 30. ožujka, započinje ljetno računanje vremena. U dva sata ujutro kazaljke će se pomaknuti jedan sat unaprijed, što znači da će dva sata postati tri sata. Zbog toga ćemo spavati jedan sat kraće.
Ljetno računanje vremena uvedeno je 1980. godine, a jedan od glavnih razloga za njegovo uvođenje bila je naftna kriza 70-ih godina prošlog stoljeća. Cilj je bio ušteda električne energije i bolje iskorištavanje dnevnog svjetla.
Ovo računanje vremena trajat će sve do 26. listopada, kada će se kazaljke ponovno vratiti jedan sat unatrag. Tada će tri sata ujutro postati dva sata, čime će započeti zimsko računanje vremena.
Mnogi ljudi različito reagiraju na promjenu vremena – dok neki gotovo ne osjete razliku, drugi mogu imati problema s prilagodbom, poput umora, nesanice ili promjena raspoloženja.
Ljetno računanje vremena ostaje tema rasprava među građanima i stručnjacima, a u Europskoj uniji već se godinama vodi debata o njegovom mogućem ukidanju.
Foto: Pixabay