Međunarodni je dan djece oboljele od malignih bolesti (engl. International Childhood Cancer Day) koji se obilježava svake godine 15. veljače na inicijativu organizacije Childhood Cancer International (CCI). Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o zloćudnim bolestima kod djece te pružanje podrške oboljeloj djeci, adolescentima, njihovim obiteljima i preživjelima.

Važnost podizanja svijesti i podrške

Maligne bolesti u dječjoj dobi imaju dalekosežne socijalne i medicinske posljedice. Dijagnoza malignog oboljenja donosi sa sobom velike promjene u svakodnevnom životu djeteta i njegove obitelji, stvarajući snažan emocionalni i psihološki pritisak. Roditelji se suočavaju s brojnim izazovima dok pokušavaju osigurati najbolju moguću njegu za svoje dijete, što uključuje potrebu za ravnomjernom dostupnošću suvremenih metoda liječenja te psihološkom podrškom koja je ključna za prevladavanje svakodnevnih teškoća.

U proteklih 10 godina je u prosjeku godišnje od malignih bolesti obolijevalo 103, a umiralo 18 djece u dobi od 0 – 14 godina, odnosno obolijevalo 157, a umiralo 27 djece u dobi od 0 – 19 godina.

Na razini Hrvatske, od ukupno 159 djece s novodijagnosticiranom malignom bolešću u 2020. godini, 49 je bilo u dobi od 0-4 godine, 27 u dobi od 5-9 godina, 34 u dobi od 10-14 godina, te 49 u dobi od 15-19 godina.

Najčešće dijagnoze malignih bolesti u djece (0-19) su bile leukemije (25%), limfomi (16%) te maligni tumori mozga i leđne moždine (13%).

Važno je naglasiti da podrška ne prestaje završetkom terapije. Djeca koja su preživjela malignu bolest i njihove obitelji često se i dugo nakon liječenja suočavaju s fizičkim i psihološkim posljedicama. Intenzivno liječenje može ostaviti trajne posljedice na zdravlje i emocionalnu stabilnost, zbog čega je važno osigurati kontinuiranu podršku i praćenje.

Childhood Cancer International (CCI) te mnoge druge organizacije i inicijative širom svijeta neumorno rade na podizanju svijesti o dječjim malignim bolestima, unapređenju metoda liječenja te pružanju potrebne psihosocijalne podrške obiteljima. Njihov rad naglašava važnost rane dijagnoze, adekvatne medicinske skrbi i integriranog pristupa liječenju koji uključuje i emocionalnu i psihološku pomoć.

Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti prilika je da se prisjetimo hrabrosti djece koja se suočavaju s ovom teškom bolešću, njihovih obitelji i svih koji neumorno rade na pružanju podrške i nade za bolje sutra. 

Foto: AI

Komentari
Prethodni članakBPŽ raspisala Javni natječaj za financiranje programa, projekata i manifestacija udruga koje doprinose razvoju poljoprivrede
Sljedeći članakZimska radionica tradicijskih tekstilnih tehnika