U korak s vremenom i suvremenim trendovima, Gradski muzej Nova Gradiška odlučio je približiti svoju bogatu kulturnu baštinu široj publici kroz inovativnu rubriku „Predmet mjeseca“. Ova zanimljiva inicijativa, pokrenuta početkom ove godine, omogućit će građanima i ljubiteljima povijesti da se putem društvenih mreža detaljnije upoznaju s fascinantnim predmetima iz muzejskih zbirki.
Rubrika „Predmet mjeseca“ zamišljena je kao mjesečna priča o odabranom predmetu koji odražava bogatstvo i raznolikost muzejskog fundusa. Svaki odjel muzeja predstavit će se kroz jedan ili više predmeta, nudeći dublji uvid u povijesnu, umjetničku i kulturnu vrijednost tih izložaka. Prvi mjesec donosi predmet iz Zbirke zastava, oružja, odora i vojne opreme – Paradnu činovničku sablju s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
„Pošto je neposredan povod za osnivanje muzejske zbirke (1951. g.), a kasnije i muzeja bio poklon zbirke oružja koju je Novoj Gradišci predala Slava Špišić, udovica Zvonimira pl. Špišića i mi ćemo našu novu rubriku započeti s predmetima iz Zbirke zastava, oružja, odora i vojne opreme.“ – stoji u objavi Gradskog muzeja.
„Sablja je po konstrukciji plošna i dvodimenzionalna, a zakrivljenost sječiva i usmjerenost glavice drška daje joj dojam nestabilnosti i lakoće. Sablja je u prvom redu konjaničko oružje koje služi za sječu i ubod u brzom naletu, zamahu ili okršaju. Ona je omiljeno oružje nomadskih naroda južnoruskih stepa srednje Azije, a koristila se čak u Indiji i u Japanu. Prodorom Osmanskih Turaka u Europu od 14. st. nadalje sablja postaje obavezno oružje lake konjice raznih europskih naroda. Krajem 19. st. vojno-taktičko djelovanje konjice je u opadanju. Sablja se povlači s bojišta, ali ostaje kao paradno oružje časnika pojedinih rodova vojske. Ipak, sablje ostaju u vojnoj upotrebi u transformiranom, skraćenom, obliku čime postaju priručno oružje koje preuzima funkciju noževa da bi završile nataknute na cijevi kao vrsta bajoneta.
Paradna činovnička sablja s koricama (19./20.st.) Inv.br.: P2178“ – pojasnili su iz Gradskog muzeja Nova Gradiška.
Izvor/Foto: Gradski muzej Nova Gradiška