Dragi posjetitelji, od jučer u galerijskom prostoru Doma kulture možete razgledati samostalnu izložbu pod nazivom Studeni, umjetnice Lene Kramarić. Izložba je otvorena do 9. 12. 2024.

Radujemo se vašem dolasku!

Studeni

Slikarstvo Lene Kramarić oduvijek je bilo izrazito intimističko i analitičko, mogli bismo reći i sklono samoanalizi određenih emotivnih stanja, životnih iskustava i trenutaka koji su je u jednom periodu zaokupljali. Gotovo poput slikarskog dnevnika, umjetnica će i kroz naslove djela ukazivati kako joj je prenošenje osobnih stanja i psihoemotivnih procesa u sliku ključno za stvaranje i razumijevanje njezinog slikarstva.

Pred nama se nižu prizori i scene u kojima se Lena referira na osnaživanje ženske samosvijesti, na trenutke u danu razapete između majčinstva i procesa slikanja, na nužno vraćanje samoj sebi i svojim tihim trenucima u jednom danu, ali i na potrebu da se kroz druge u svojoj okolini pronađe podrška. Ta nježna feminilna dimenzija njezinih radova upravo je ono što nas privlači, izazivajući u promatraču empatiju. Kroz većinu njezinih ciklusa slika jasno je naglašena želja da istovremeno bude kompletna majka, ali da radi toga njezino slikarstvo – koje je također drugi dominantni dio njezine ličnosti – ne bude zakinuto. Ona zapravo hrabro progovara o tomu što muči mnogo umjetnica i ne želi postati žrtvom izbora, ili, još gore, odustati od sebe kroz umjetničko stvaranje. U tim je motivima brutalno iskrena, a opet iznimno nježna jer kako sama kaže „sanja u slikama“, koje kasnije prenosi u dvije dimenzije slikarske podloge.

Prepoznajemo njezinu krhkost i povremenu bespomoćnost, stanja kad bismo najradije legle na pod i tako ostale satima… s cigaretom i dobrom glazbom, malo čokolade i čašom vina ili piva, bez da nas itko prekida… ali tu su djeca i/li kućni ljubimci koji nas dižu s poda iz tog stanja blaženstva već nakon par minuta. Pa zatim, ti čarobni trenuci rijetkog sna kad možemo spavati nekoliko sati u komadu i u potpunoj tišini… Upravo me u toj točki trenutačno osvojilo Lenino slikarstvo: njezina totalna iskrenost bez uljepšavanja svakodnevnih fragmenata života, koji nas ne štede pa onda zauzvrat i mi moramo postati ratnice, majke-vučice i autentične snažne žene. Druga opcija nije prihvatljiva ako tako strastveno poput Lene volimo život.

Želim istaknuti kako je njezino slikarstvo slojevito, što se u elementima likovne forme može prepoznati po više planova na slici, poput nizanja koprena, odnosno, kadrova u kadru koji upotpunjavaju fabulu. Crtež i slikarski potez, veće slobodne površine boje jednako su važni za njezino slikarstvo, koje jednako tako ne bježi od grafizama i patterna. Odabir kolorističke palete jasno je povezan s trenutnim raspoloženjem i unutrašnjim stanjem, procesima koje u jednom danu asimilira i pokušava kanalizirati.

Na tragu slikarskog dnevnika, Lena recentne radove posvećuje mjesecu studenom, naglašavajući naša stanja povlačenja u sebe, kada se i sve u prirodi oko nas utišava, smiruje, priprema za stanje hibernacije i pauze. Metaforika i simbolika tih stanja više je nego jasna, a opet – tako je nježno prikazana u slikama, poput prizora iz neke slikovnice ili suvremene ženske bajke.

Iva Körbler

Biografija:

Rođena u Zagrebu 1982.

Nakon završene Škole primijenjene umjetnosti i dizajna (Grafički odsjek) u Zagrebu upisuje Akademiju likovnih umjetnosti (Nastavnički odsjek, smjer slikarstvo) kojeg završava 2008. te nastavlja obrazovanje na Poslijediplomskom doktorskom studiju slikarstva.

2020. završava dvogodišnju edukaciju za praktičare ekspresivne art terapije.

Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika(HDLU) i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU) te voditeljica umjetničke organizacije Genijator.

Aktivno izlaže od 2005. godine. Realizirala je preko 40 samostalnih izložaba u Hrvatskoj (Dubrovnik, Zagreb, Metković, Varaždin, Samobor, Split…) i u svijetu (Austrija, Njemačka, Malta, Brazil, Nizozemska i Švicarska) te je sudjelovala na brojnim grupnim izložbama (Srbija, Crna gora, Hrvatska, BiH, Slovenija, Grčka, Nizozemska, Italija..).

Realizirala je i pet multimedijalnih projekta te dva video rad i performansa.

Od 2012. Lena Kramarić intenzivno se bavi i pedagoškim radom u domeni likovne umjetnosti, vodi brojne likovne radionice i projekte za djecu i odrasle.

www.lenakramaric.eu

Komentari
Prethodni članakProKnjižiMe by Mirela Relković: Debela Berta: Najubojitija bomba ili (ne)ubojita zakonska izmjena?
Sljedeći članakTreća pobjeda u nizu KK Slavonije NG!