Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije okuplja bivše aktivne i policijske službenike koji su sudjelovali u Domovinskom ratu. Cilj udruge je očuvanje sjećanja na stradale i doprinos hrvatskih policajaca u obrani domovine. Udruga pruža podršku svojim članovima kroz razne aktivnosti, također sudjeluje u promicanju vrijednosti Domovinskog rata i potpori obiteljima poginulih branitelja. Kroz svoje djelovanje, nastoji očuvati uspomenu na herojske trenutke i doprinos hrvatskih policajaca u Domovinskom ratu.

Udruga se aktivno uključuje u rad lokalne zajednice, organizirajući različite manifestacije i komemoracije u čast poginulim braniteljima. Kroz svoje projekte, nastoji educirati mlade o važnosti Domovinskog rata i očuvanju nacionalnog identiteta. Članovi udruge često surađuju s drugim udrugama i institucijama, promičući zajedništvo i solidarnost među veteranima. Također, pružaju pravnu i psihološku podršku svojim članovima, pomažući im da se nose s izazovima nakon rata. Njihova misija nije samo očuvanje sjećanja, već i aktivno sudjeluje u izgradnji društva temeljenog na vrijednostima Domovinskog rata.

Uspjesima upravo te udruge i aktivnom radu članova organizacije svoj diplomski rad posvetio je član udruge Tomislav Rajh, policijski službenik za graničnu policiju iz postaje granične policije Stara Gradiška. U sklopu svog daljnjeg obrazovanja, privatno, diplomirao je na Sveučilištu u Slavonskom Brodu na odjelu društveno – humanističkih znanosti. Zanimljivost toga je što je Tomislav Rajh za temu diplomskog rada izabrao temu Uloga i značaj u društvu udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko – posavske županije.

U sveobuhvatnom radu Rajh je, osim istraživačkog dijela, velik dio posvetio analizi rada organizacije, a kao dugogodišnji član Izvršnog odbora imao je priliku izravno sudjelovati u kreiranju planova i programa rada Udruge te aktivno sudjelovati u svim aktivnostima. U svojim zaključcima rada Tomislav Rajh je, između ostalog iznio slijedeće:

“Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije igra ključnu ulogu u društvenom i humanitarnom životu zajednice. Kroz svoje aktivnosti, udruga ne samo da pruža podršku bivšim braniteljima i njihovim obiteljima, već također doprinosi širem društvenom napretku i očuvanju sjećanja na važan dio hrvatske povijesti. Društveni rad udruge obuhvaća niz aktivnosti usmjerenih na integraciju branitelja u društvo. Ove aktivnosti uključuju organizaciju radionica, seminara i edukacija koje pomažu braniteljima u stjecanju novih vještina i povećanju njihove konkurentnosti na tržištu rada. Udruga također organizira kulturne i sportske događaje koji promoviraju zajedništvo i solidarnost među braniteljima i njihovim obiteljima. Ove aktivnosti ne samo da pomažu u očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja članova udruge, već i jačaju socijalne veze unutar zajednice. Humanitarni rad udruge jednako je važan. Kroz različite inicijative, poput prikupljanja sredstava za medicinsku skrb, distribucije hrane i osnovnih potrepština te pružanja pravne pomoći, udruga osigurava da nijedan branitelj ili član njegove obitelji ne ostane bez potrebne podrške. Ovaj aspekt rada posebno je značajan u kriznim situacijama kada su mnogi članovi zajednice suočeni s teškim životnim uvjetima.

Udruga ima ključnu ulogu u edukaciji i informiranju budućih generacija o Domovinskom ratu i ulozi hrvatskih branitelja. Kroz aktivnosti poput postavljanja spomenika, organizacije komemoracija i izdavanja publikacija, udruga pomaže očuvati povijesno nasljeđe i prenijeti vrijednosti hrabrosti, domoljublja i solidarnosti. Ove aktivnosti potiču mlađe generacije na razumijevanje važnosti očuvanja mira i zajedničkog rada na boljoj budućnosti. Za daljnje poboljšanje i proširenje svog djelovanja, udruga može poduzeti nekoliko koraka: povećanje vidljivosti i angažmana, korištenje društvenih medija može značajno povećati vidljivost udruge. Aktivna prisutnost na platformama poput Facebooka omogućuje širu distribuciju informacija o aktivnostima udruge, privlačenje novih članova i donatora, te bolju komunikaciju s javnošću. Suradnja s drugim organizacijama, partnerstva s drugim udrugama, nevladinim organizacijama i lokalnim vlastima mogu povećati resurse i kapacitete udruge. Zajedničke inicijative mogu donijeti nove ideje i inovacije u rad udruge. Edukacija i trening, ulaganje u kontinuiranu edukaciju članova i volontera udruge osigurava da su opremljeni najnovijim znanjima i vještinama potrebnim za učinkovit rad. To također uključuje edukaciju o korištenju digitalnih alata i društvenih medija za promociju i organizaciju aktivnosti. Razvoj dugoročnih programa, fokus na dugoročne programe koji uključuju socijalno poduzetništvo može pomoći u stvaranju održivih izvora prihoda za udrugu. Ovo također može uključivati projekte koji promiču zapošljavanje branitelja i njihove obitelji.”

Iako se braniteljske i stradalničke udruge proistekle iz Domovinskog rata ne čine atraktivnima za analiziranje kao važni društveni čimbenici, Rajh je svojim radom definitivno demantirao tezu kako takve organizacije nemaju velik utjecaj u društvu. Udruga je otvorila vrata mlađim generacijama kako bi izbjegla neminovno gašenje zbog visoke smrtnosti hrvatskih branitelja i kako bi u radu i idejama ostali dosljedni i u godinama koje slijede. Primjer mladog policajca, a koji nije mogao i nije trebao zbog svoje životne dobi sudjelovati u Domovinskom ratu, očito je iskorak koji bi trebale slijediti sve ostale takve udruge.

Autor: D.K.

Komentari
Prethodni članakMjesec hrvatske knjige: Gradska knjižnica Nova Gradiška ugostila Stipu Božića
Sljedeći članakUgovor ne postoji! Organizator slavlja dvoranu je koristio besplatno