Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro jučer je u nazočnosti državnog tajnika Marinka Belje obišao mjesta u kojima je dugotrajna suša uzrokovala štetu
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, u nazočnosti državnog tajnika Marinka Belje obišao mjesta u kojima je dugotrajna suša uzrokovala štetu na ratarskim i povrtlarskim kulturama te dugogodišnjim nasadima u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Zajednički istraživački centar Skupine devet mediteranskih i južnih država članica Europske unije u najnovijem tehnološkom izvješću ističe da uvjeti suše ponovno pogađaju velike dijelove mediteranske regije u posljednje dvije godine te da su dugotrajne, iznadprosječne temperature i slijed toplinskih razdoblja pogoršali učinak dugotrajnog nedostatka oborina. Tijekom obilaska održan je i sastanak s poljoprivrednicima iz Soljana i Strošinaca, gdje su ministru i državnom tajniku predočeni problemi s kojima se susreću usred ove nepogode. Na sastanku su saslušani svi prisutni poljoprivrednici pojedinačno te je ministar tom prilikom naglasio kako će od svih općina i gradova s područja županije pogođene sušom zatražiti da pomognu u sanaciji štete.
„Također ćemo u skladu sa zakonskim okvirom na temelju očitovanja i prijedloga od strane nadležnih zatražiti proglašenje prirodne nepogode. Trudit ćemo se da na sve raspoložive načine pomognemo našim poljoprivrednicima i da u okvirima mogućnosti iznosi obeštećenja budu adekvatni“, kazao je ministar Dabro.
Potrebno je utvrditi na kojim kulturama se pokazuju najveće štete te će se uvidom na terenu od strane stručnjaka procijeniti konkretno stanje. Kako bi jedinica lokalne samouprave zatražila proglašenje prirodne nepogode, potrebno je da su štete na prinosima, odnosno urodu u poljoprivredi, veće od 30 % trogodišnjeg prosjeka prinosa/uroda. Ministar Dabro je u kontinuiranoj komunikaciji s obnašateljem dužnosti župana Vukovarsko-srijemske županije Franjom Oreškovićem te će, ukoliko dođe do proglašenja prirodne nepogode, razmotriti i predložiti izradu posebnog programa državne pomoći i isplate dodatnih sredstva poljoprivrednicima pogođenim sušom.
„Politike za održivi razvoj trebaju ublažiti ove rizike i razmotriti mogućnosti prilagodbe, koji će za cilj imati ublažavanje nestašice vode i utjecaj na poljoprivredu te pokazati u kojem smjeru treba djelovati kako bi se osigurala budućnost poljoprivrede uz klimatske promjene“, kazao je državni tajnik Beljo.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede