Nacrt Proračuna Grada Nove Gradiške za 2016. godinu s projekcijama Proračuna za 2017. i 2018. godinu bio je središnja tema danas održane, treće sjednice Gradskog vijeća Grada Nova Gradiška.

I ovoga je puta “aktualni sat” iznjedrio nekolicinu pitanja gradskih vijećnika vezanih uz svakodnevno funkcioniranje Grada i gradskih službi. Tako je HDZ-ovog Ivana Curića zanimalo pitanje plaćanja komunalne naknade i ravnomjernog održavanja gradskih površina.

– Ako smo svi obveznici plaćanja komunalne naknade, zašto nemamo i jednaka prava, odnosno zašto se održava samo uži centar grada, dok se prigradski dijelovi grada ne održavaju? – upitao je Curić.

Odgovor mu je dao pročelnik Stjepan Posavčević. Komunalna se naknada plaća po razredima, njezina je visina veća u užem dijelu grada, u odnosu na periferne dijelove, stoga i komunalni standard nije jednak. No, uvijek su, na zahtjev vlasnika, moguće intervencije na pojedinim gradskim površinama i dijelovima grada – kaže Posavčević. Na Curićevo pitanje o povećanju sredstava iz Proračuna Savezu sportova Nova Gradiška, a ne i ostalim braniteljskim i civilnim udrugama, gradonačelnik Vinko Grgić mu je odgovorio da su sredstva povećana svima.

Na postavljeno pitanje vijećnika grupe birača Borisa Lovrića o investicijama u Industrijskom parku i rekonstrukciji novogradiškog Doma zdravlja, gradonačelnik Grgić je odgovorio da trenutno postoji pet pisama namjere za ulaganja u Industrijskom parku, uskoro slijedi raspisivanje natječaja za parcele. Problem je što jedan dio zemljišta nije u vlasništvu Grada, nego Industrijskog parka, pa je tu činjenicu potrebno i pravno regulirati. Objekt Doma zdravlja je u ingerenciji Brodsko posavske županije, no, istaknuo je Grgić, može se pokrenuti inicijativa za projekt njegove energetske obnove.

Gradonačelnik Grgić: ovo je najveći Proračun u povijesti Nove Gradiške

Proračun je planiran u iznosu od 63.943.819,85 kuna što je za vladajuću većinu i gradonačelnika Vinka Grgića razvojan i investicijski, hrabar i realno ostvariv proračun.

– Ovo je najveći i najambiciozniji Proračun u povijesti Nove Gradiške. Je li ima uporište?!Da ga nema, ne bi ga napravili. Proračun je slijed temeljitih analiza, razvojan je po mnogim stavkama. Ne samo u gospodarstvu, sportu, društvenim djelatnostima, već u opće društvenom kontekstu. Začetak ovakve ideje proizlazi iz realizacije 2015. godine. Svi prihodi koje dobivamo, redovni (31 milijun kuna) i prihodi od pomoći (31 milijuna kuna) su utemeljeni. Svi su oni utemeljeni na bazi prošlogodišnjeg izvršenja i možemo smatrati da će te vrijednosti biti sigurne. Ti su parametri uneseni u Proračun, njegovo je punjenje korektno, u ovom trenutku imamo oko 9 milijuna kuna u gradskoj blagajni i smatramo da je to u redu. Nadamo se daljnjem povećanju prihoda, jer su nam rashodi narasli, treba ih limitirati jer imamo puno želja. Komparirajući prošlu i ovu godinu moram reći da ne možemo sve odjednom ispuniti. Što se tiče izgradnje cesta i komunalne infrastrukture, riječ je o potrebama od 52 milijuna kuna, moram reći da tih sredstava trenutno nemamo i moramo ići s faznom izgradnjom i postupnom izradom projektne dokumentacije.

Povećali smo sredstva za razvoj gospodarstva. Cilj nam je konkurentan i održivi razvoj obrta, malog i srednjeg poduzetništva uz rast zaposlenosti, poticanje investicijskih ulaganja dodjelom poticajnih financijskih sredstava, stvaranje preduvjeta za veći broj održivih poslovnih pothvata i razvoj infrastrukture. Prošle godine za razvoj gospodarstva bilo je planirano 2,5 milijuna kuna, sada smo planirali 3 milijuna 300 tisuća kuna. Sredstva za poticanje samozapošljavanja prošle su godine bila planirana u iznosu od 131 tisuću kuna, sada smo povećali na 150 tisuća kuna. Društveni centar za mlade dosada je bio 0 kuna, sada smo stavili 150 tisuća kuna. Rekonstrukcija Gradskog muzeja prošle je godine bila planirana u iznosu od 1.266.000,00 kuna, ove godine 2.685.000,00 s time da će ovaj projekt biti završen 1. studenog ove godine.

Za projekt energetske obnove novogradiškog Doma kulture predvidjeli smo 100 tisuća kuna. Izgradnja dječjih igrališta, skate parka prošle je godine bila planirana u iznosu od 50 tisuća kuna, ove godine smo planirali 150 tisuća kuna. Tu je uređenje i adaptacija klupskih prostorija “Sloge”, ide se s izradom projektne dokumentacije za uređenje središta grada u vrijednosti 100 tisuća kuna.

Povećana su sredstva braniteljskim udrugama, djelatnostima tehničke kulture, udrugama u kulturi, udrugama u području zdravstvene i skrbi za djecu i obitelj.

Tu je i kapitalni projekt razvoja širokopoojasne infrastrukture u iznosu od 100.000,00 kuna. Povećana su i sredstva Savezu sportova Nova Gradiška u iznosu od milijun i 1.200.000,00 kuna.

Povećana su i sredstva za programske aktivnosti Turističke zajednice Grada Nova Gradiška. Tu su i povećana sredstva za daljnju informatizaciju poput pametnih ploča, opremanja kabineta kemije, pneumatike, studija robotike, povećane su i nagrade učenicima.

Tu su i jednokratne pomoći našim umirovljenicima. Prošle su godine bila planirana sredstva u iznosu od 70 tisuća kuna, ove je godine povećanje na 200 tisuća kuna. Tu su i sredstva za nabavu opreme za novorođeno dijete, novčanu pomoć obiteljima sa šest i više djece.

Ostale su i sve druge stavke: sufinanciranje usluga Dječjeg vrtića, financiranje Gorske službe spašavanja… Mogu reći da su svi dobili povećanje u omjeru kakav je adekvatan – istaknuo je Grgić.

Očekivano, uslijedili su i komentari gradskih vijećnika o pojedinim stavkama Proračuna.

Tako je vijećnik Boris Lovrić zatražio povećanje sredstava za zaštitu prirodnih dobara na Psunju i njegovo proglašenje parkom prirode, s čime se složio i HSS. SDP-ov Marijan Radić je istaknuo potrebu veće transparentnosti Proračuna, dok je HDSSB-ov Dubravko Gubić istaknuo potrebu većeg sudjelovanja Brodsko posavske županije u pojedinim investicijama u gradu.

Odbijeni su amandmani pojedinih gradskih vijećnika o izdvajanju sredstava za subvencioniranje zdrave prehrane u školama, rekonstrukciju pružnog prijelaza u Prvči, osiguranju sredstava za ljetovanje djece, uređenje sportske dvorane u Dječjem vrtiću. Razlog odbijanja: pojedine su stavke već uvrštene u Proračun ili nisu u ingerenciji Grada.

Epilog svega: Proračun Grada Nova Gradiška za 2016. godinu s projekcijama Proračuna za 2017. i 2018. godinu je usvojen sa 13 vijećničkih ruku ZA i 4 suzdržana glasa.

Povećana sredstva za novorođenčad, pomoć obiteljima sa šest i više djece, umirovljenicima

Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća usvojeno je i nekoliko prijedloga odluka izrazite socijalne orijentiranosti.

Povećana su sredstva za nabavu opreme za novorođeno dijete te visina pomoći u 2016. godini. Visina pomoći za nabavu opreme za novorođeno dijete odsada iznosi 2.000,00 kuna za prvo novorođeno dijete u obitelji, 3.000,00 kuna za drugo dijete u obitelji, 5.000,00 kuna za treće i svako sljedeće dijete u obitelji.

Donesena je i Odluka o novčanoj pomoći obiteljima sa šest i više djece. Pravo na novčanu pomoć obiteljima sa šest i više djece ostvaruje se isplatom novčanog iznosa od 800,00 kuna jednokratno.

Dosada je, kako je objasnio gradonačelnik Grgić, ova pomoć bila isplaćivana u prigodi određenih blagdana, odsada će to biti u situacijama kada to obitelj zatraži i kada im je pomoć potrebna.

Donesena je i Odluka kojom se uređuju uvjeti i način ostvarivanja i korištenja prava na novčanu pomoć umirovljenicima. Pravo na novčanu pomoć umirovljenicima isplatit će se sljedećim kategorijama umirovljenika:

Umirovljenicima s prebivalištem u Gradu Nova Gradiška koji žive u samačkom domaćinstvu s jedinim prihodom od mirovine do 1.750,00 kuna, u iznosu novčane pomoći od 500,00 kuna jednokratno.

Dvočlanom umirovljeničkom domaćinstvu s prebivalištem u Gradu Nova Gradiška čiji jedini prihod čini mirovina, odnosno dvije mirovine čiji ukupan prihod neprelazi 2.500,00 kuna, u iznosu novčane pomoći od 1.000,00 kuna jednokratno.

 

no images were found

Komentari
Prethodni članakMladež u Štivici aktivno djeluje u zajednici / Foto
Sljedeći članakProvale u kuće i stanove tijekom godišnjih odmora