Stalna edukacija, razmjena stručnih znanja i iskustava, misao su vodilja koja već dugi niz godina okuplja liječnike i zdravstveno osoblje Opće bolnice Nova Gradiška okupljene u novogradišku Podružnicu Hrvatskog liječničkog zbora.

S novim, jesenskim dijelom druženja i edukacija krenuli su prošlog četvrtka, a okupljenim je liječnicima predavanje ovoga puta održao vrsni mladi liječnik, dr. sc. Matej Šapina, dr. med. s Klinike za pedijatriju KBC-a Osijek. Kolege je upoznao s još jednom temom „Strano tijelo u dišnim putevima” te novim saznanjima i mogućnostima na ovu temu.

Spec. pedijatar, zamjenik predstojnika Klinike za pedijatriju i voditelj pedijatrijskog covid stacionara u KBC-u Osijek, dr. Matej Šapina povremeno radi i na Odjelu za pedijatriju u Općoj bolnici Nova Gradiška. Također, predavač je i na Medicinskom fakultetu te Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku.

Ovaj mladi Đakovčanin dobitnik je medicinskog Oscara, jedan od dvoje hrvatskih liječnika nagrađenih na međunarodnom natječaju za najbolja istraživačka postignuća u medicini i farmaciji International Medis Awards 2021. Medicinski Oscar u ruke mu je stigao za originalni znanstveni članak na području istraživanja ‘geoprostornog grupiranja dječjeg IgA-vaskulitisa i nefritisa’, objavljenog u znanstvenom časopisu Annals of the rheumatic diseases s čimbenikom odjeka 19.103.

istraživanje je bilo dio projekta Hrvatske zaklade za znanost, čija je voditeljica prof. dr. sc. Marija Jelušić, pedijatrica iz KBC-a Zagreb, u kojem je i sam proveo dio vremena tijekom specijalizacije iz pedijatrije.

Spasio život 14-godišnjem dječaku koji se gušio kikirikijem

Doktora Šapinu krase i odlike vrsnog liječnika, kliničara, ali i geste plemenitosti i topline. Naime, dr. Matej Šapina spasio je prošle godine život 14-godišnjem dječaku koji se gušio kikirikijem.

Iako izvan radnoga vremena, dr.sc. Matej Šapina, dr. med. spec. pedijatar, zamjenik predstojnika Klinike za pedijatriju i voditelj pedijatrijskog covid stacionara u KBC-u Osijek, žurno je nakon telefonskog poziva kolega otišao u bolnicu i u svega desetak minuta spasio mladog Osječanina dodatnih komplikacija, piše Portal zdravlje.

“Pojavila se sumnja da je dječak udahnuo strano tijelo, a kako je jeo kikiriki, bilo je vrlo vjerojatno da je udahnuo upravo taj orašasti plod. Bio je uplašen, blijed, znojio se, otežano te plitko disao. Čulo se i tzv. ‘zviždanje’ na jednoj strani. Zabrinjavajuće je bilo i to što je kratkotrajno poplavio i nismo u prvi mah znali je li kikiriki otišao lijevo ili desno ili čak ostao poprijeko. U tom slučaju ne može se ventilirati nijedno plućno krilo”, ispričao je dr. Šapina za Portal zdravlje.

Po dolasku u bolnicu i uz prethodnu anesteziju dječaka, liječnik je krenuo s inspekcijom dišnih puteva pomoću fleksibilnog bronhoskopa. Potom je kliještima izvukao kikiriki iz dječakovih pluća.

“Uz vrhunski tim liječnika, anesteziologa i otorinca uspjeli smo ovaj put bez intubacije i upotrebe respiratora izvući strano tijelo. Ovaj put bio je to jedan centimetar dug kikiriki koji je, srećom, izvučen na vrijeme. Pacijent je drugo jutro već pušten iz bolnice. Moram naglasiti da bi ta veličina kikirikija vjerojatno bila smrtonosna za dijete manje od godine. U ovom slučaju da nismo izveli hitnu bronhoskopsku intervenciju, moguće je da bi došlo do ozbiljnih komplikacija”, govori osječki liječnik.

Foto: Fb Marija Didović

Na svojim rukama odnio pacijenticu do zgrade pedijatrije

Vijest o doktoru Šapini „punila” je novinske stupce i prošle godine. Objavu majke mlade pacijentice čiju je kćer u svojim rukama odnio do zgrade pedijatrije koja je bila nekoliko zgrada udaljena od one gdje je bila na zahvatu, lajkalo je više od šest tisuća ljudi.

– Mogla bih napisati koje sve titule ovaj liječnik ima, ali time mogu samo riskirati da neku izostavim. Umjesto toga biram pisati o njegovoj tituli Čovjek, s velikim Č. Dogode se trenuci kad (i ja) ostanem bez teksta, knedla u grlu, a moraš ostati pribran – napisala je u objavi majka.

Kazala je kako je sa svojom kćeri trebala čekati kolica da je odvedu do zgrade pedijatrije u kompleksu KBC-a Osijek. Mlada pacijentica zbrinuta u svome krevetu, još omamljena i u blagom šoku, strpljivo je čekala kolica koja će ju prevesti. No, doktor Šapina nije htio da čeka. Pogledao ju je i rekao: “Primi se za mene.”

– Obje smo se nasmijale jer smo mislile da se šali, ali on je sa smiješkom uzeo Anu i odnio ju svojim rukama do našeg odjela.U svoj toj brzini i šoku, drago mi je da sam uspjela zgrabiti mobitel i uslikati ovo, jer ovo je fotka koja treba obići Hrvatsku – napisala je majka napomenuvši da tu gestu doktora neće zaboraviti dok god bude živa.

O svemu ovome razgovarali smo i s dr. Šapinom:

– Radim ono što volim. Medicina je nešto što me ispunjava, raduje i čini boljim čovjekom. S djecom je fantastično raditi, svaki puta vas iznenade s nečim novim, ali sva su ona, u biti jedna topla, draga bića, za koja se vrijedi boriti – kaže ovaj samozatajni liječnik.

 

 

 

Komentari
Prethodni članakU Domu kulture ne propustite kazališnu predstavu “Pračovjek”
Sljedeći članakRezime tjedna: 20 prometnih nesreća, prebrza vožnja, alkohol…