Bilo je vrijeme da s vama podijelim i jedan dobar vic, koji me prati ovih dana, vjerujem da će vas za početak nasmijati.
Zagreb, 2030. godina … prvi dan škole.
Učitelj proziva „Mustafa al Zari?“ – „Ovdje“, odgovara
„Ahmed el Kabul?“ – „Ovdje.“
„Fatima bin Pardin?“ – „Ovdje.“
„Ali Abdul Almi?“ – „Ovdje“
„Sar Abla Zic?“ … tišina
Sar Abla Zic?… tišina
Odjednom se javlja curica iz treće klupe i kaže: „Oprostite učitelju, mislim da sam to ja, samo što se čita SARA BLAŽIĆ!“
Dobar vic, ali kako uvijek svi kažu da u njemu postoji i neka istina, tako trenutno biva i kod nas.
Imigracije stranih radnika su učestale i sve učestalije i sve češće susrećemo da poduzetnici zapošljavaju ne samo radnike iz naših susjednih zemalja, nago i nekih dalekih. Osvrnemo li se samo nekoliko godina unazad, tada nam se činilo nezamislivo.
S obzirom na to da svi ovi ratovi koji oko nas donose nemir, donose i sve veće kontrole radnika iz upravo dalekih zemalja. Budimo iskreni, ne dolaze vjerojatno niti oni, iz pukog hira, nego su u potrazi za boljim životom.
S druge strane poslodavci vape za zaposlenicima, poslovi se ugovaraju, a radnika nema, pa se često pitam kako će se razriješiti ta dva problema.
Donosim nekih prijedloga:
Edukacija i osposobljavanje domaće radne snage: Potrebno je uložiti u obrazovanje, obuku i prekvalifikaciju domaćeg stanovništva kako bi se povećao broj ljudi koji su spremni za rad u sektorima s manjkom radne snage. Ovo može uključivati poticanje nastave i programa obuke za specifične vještine potrebne na tržištu rada.
Poboljšanje uvjeta rada: Privlačenje radne snage također zahtijeva stvaranje atraktivnih uvjeta rada, uključujući pravedne plaće, sigurnost na radu i dobre radne uvjete. To može potaknuti i zadržati radnike u zemlji.
Olakšavanje useljavanja visoko kvalificiranih stranih radnika: Hrvatska može razmotriti programe useljavanja visoko kvalificiranih stranih radnika kako bi se nadoknadio nedostatak specifičnih vještina. Ovi programi trebaju biti transparentni, pravedni i usmjereni na stvarne potrebe tržišta rada.
Integracija migranata: Kada je riječ o migracijama iz dalekih zemalja, važno je osigurati da se migranti integriraju u društvo i tržište rada. To uključuje pružanje pristupa obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, jeziku i socijalnim uslugama kako bi se poboljšala njihova integracija i produktivnost.
Partnerstvo s poslodavcima: Vlada može surađivati s poslodavcima kako bi identificirala specifične potrebe tržišta rada i razvila programe usmjeren na rješavanje tih potreba.
Suradnja s drugim zemljama: Hrvatska može surađivati s drugim zemljama kako bi razmijenila iskustva i resurse u rješavanju problema nedostatka radne snage. Ovo može uključivati i međunarodne sporazume o mobilnosti radne snage.
Važno je da se sve ove strategije provode uz poštovanje ljudskih prava i na način koji ne potiče diskriminaciju ili segregaciju. Također, važno je da se svi radnici, bez obzira na njihovu nacionalnost ili migracijski status, tretiraju s jednakim poštovanjem i pravima na radu.
Nadam se da ste se malo i nasmijali ali da je ova tema jako važna za dane koji su pred nama.
Mirela