Mjesec rujan mjesec je podizanja svijesti o malignim bolestima dječje dobi.
Go gold’ ili ‘Budi u zlatnom’ globalna je inicjativa podizanje svijesti o malignim bolestima kod djece. Kao i drugi oblici malignih bolesti, karcinom u djece ima međunarodni simbol – zlatnu vrpcu. Ovaj jedinstveni simbol predstavlja hrabrost i snagu svakog djeteta koje pati od maligne bolesti, predstavlja borbu za poboljšanje prevencije s ciljem opadanja nekih oblika malignih bolesti u djece te predstavlja potrebu za pomoć 90% preživjelih od malignih bolesti koji pate od dugotrajnih, ozbiljnih zdravstvenih problema koji proizlaze izravno iz liječenja.
“Prema zadnjim podacima Registra za rak RH, u Hrvatskoj je 2020. godine od malignih bolesti oboljelo 110 djece (41 djevojčica) u dobi od 0 – 14 godina odnosno 159 djece (67 djevojčica) u dobi od 0 – 19 godina.

Prema zadnjim podacima o umrlim osobama, 2021. je od malignih bolesti umrlo 12 djece (6 djevojčica) u dobi od 0 – 14 godina, odnosno 16 djece (7 djevojčica) u dobi od 0 – 19 godina.

U proteklih 10 godina je u prosjeku godišnje od malignih bolesti obolijevalo 103, a umiralo 18 djece u dobi od 0 – 14 godina, odnosno obolijevalo 157, a umiralo 27 djece u dobi od 0 – 19 godina.

Na razini Hrvatske, od ukupno 159 djece s novodijagnosticiranom malignom bolešću u 2020. godini, 49 je bilo u dobi od 0-4 godine, 27 u dobi od 5-9 godina, 34 u dobi od 10-14 godina, te 49 u dobi od 15-19 godina.

Najčešće dijagnoze malignih bolesti u djece (0-19) su bile leukemije (25%), limfomi (16%) te maligni tumori mozga i leđne moždine (13%).” – podaci su Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo.

Maligne bolesti u dječjoj dobi imaju značajne socijalne i medicinske posljedice. Sama dijagnoza i promjene u svakodnevnom životu zbog novonastale situacije predstavljaju značajan stresor za samo dijete i njegovu obitelj. Roditeljima je u prevladavanju svakodnevnih teškoća s kojima se suočavaju u brizi za svoje dijete neophodno osigurati pomoć: omogućiti ravnomjernu dostupnost skrbi i suvremenim postupcima liječenja i, jednako važno, obiteljima pravovremeno pružiti i psihološku potporu.

Treba naglasiti da je podrška potrebna i nakon završetka terapije, jer se pacijenti i njihove obitelji i dugo nakon mogu suočavati s fizičkim i psihološkim posljedicama do kojih dovodi sama dijagnoza zloćudne bolesti te često vrlo intenzivno liječenje. – navodi HZJZ.

Foto: Ured za demografiju i mlade RH

Komentari
Prethodni članakIzmeđu Visoke Grede i Savskog Boka pokraj korita Šumetlice pronađen leš nepoznate osobe
Sljedeći članakJoš jedan uspješan vikend za novogradiške atletičare