Odavanjem počasti smrtnom stradalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu te svečanim programom u novogradiškom Domu kulture, članice Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Nova Gradiška ovog vikenda obilježavaju 30 godina rada. Bila je ovo prigoda da uz brojne goste i uzvanike, predstavnice Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske, obilježe ovu vrijednu obljetnicu.

Kako je istaknula predsjednica novogradiške Udruge udovica Vjekoslava Karešin, od 1990. godine upoznavali su najgoru stranu čovjeka u svoj silini strahota koje je donosila agresija na našu domovinu:

– 1991. godine naš lijepi grad i okolna mjesta doživljavali su svoje teške dane razaranja i ubijanja, neki su morali posve napustiti svoje domove, a branitelji su se morali preseliti na bojišnicu. Tragom te iskustvom iz drugih gradova gdje su sudionici i stradalnici iz Domovinskog rata već 1992. godine započeli samoorganiziranje, u Novoj Gradiški je 1992. organiziran Klub veterana Domovinskog rata u potrebi osiguranja socijalne zaštite, pravde i istine o stradanju. Uz prvu registraciju iz siječnja 1993. godine pohranjen je i popis osnivača Kluba udovica Domovinskog rata na području Nove Gradiške, a to su bile udovice: Marina Marić, Marija Malinović, Snježana Golubić, Lela Kurjaković, Snježana Džajkić.

Klub udovica Domovinskog rata je pripadao prema registraciji Klubu veterana, ali samostalan za okupljanje udovica. Izabrane članice tijela upravljanja Kluba imale su zadaću djelovanja na skrbništvu članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja i suradnje sa čimbenicima sustava obrane te suradnje sa srodnim organizacijama. Osnovni sadržaj poslova i djelatnosti Kluba iz prve registracije je bio okupljanje udovica u jedinstvenu sindikalnu organizaciju solidarne skrbi i sve druge zadaće u svezi egzistencije članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja.

Djelovanje je bilo otežano u ratnim okolnostima uz činjenicu kako je broj udovica, odnosno primarne obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja svakodnevno bivao sve veći. Svaki neprijateljski napad, a i oslobađajuća akcija ili operacija hrvatskih branitelja bila je spoznaja o novim žrtvama. Uz to, smrtnost hrvatskih branitelja se povećavala nakon teških ranjavanja i oboljenja. Potrebito je istaknuti i kako je broj smrtno stradalih dopunjavan nakon svake ekshumacije. Potreba je bilo u tim godinama puno više od mogućnosti. Na temelju toga od 1996*. godine Klub je pristupio u Zajednicu udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske te uz udrugu iz Slavonskog Broda predstavlja i zastupa Brodsko-posavsku županiju. Redovne i programske aktivnosti proizlazile su iz potrebe članica i djece – istaknula je, između ostalog, predsjednica Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Nova Gradiška Vjekoslava Karešin.

Samopomoć druženjem i međusobnim upoznavanjem

– Kroz sve ove godine razvijale smo samopomoć druženjem i međusobnim upoznavanjem. Osiguravale savjetodavnu i edukativnu pomoć u cilju poboljšanje kvalitete življenja, te aktivnosti očuvanja vrijednosti Domovinskog rata. Uz stalno ažuriranje podataka o članstvu i djeci najveći izazovi bili su pri stambenom zbrinjavanju, praćenju školovanja, zapošljavanja.

Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Nova Gradiška od pristupanja Zajednici udruga udovica na državnoj razini ravnopravno je sudjelovala sa drugim udovičkim udrugama u radu Sabora i Središnjeg odbora, prenoseći svoja iskustva i prijedloge rješavanja pojedine problematike. Svi sastanci za njih su bili nova mogućnost za pravednije, pravičnije, a i moralnije vrednovanje smrti njihovih supružnika u obrambenom ratu za suverenu Republiku Hrvatsku, a i dostojanstven odnos prema njihovoj djeci i njima samima.

Svojim djelovanjem bile su respektabilan korektiv okoline i društva u širem smislu. Kao takve, nametnule su se nekad više, a nekad manje kao partneri zakonodavnoj i izvršnoj vlasti. Rezultati su odredbe zakona koje su pomogle u ublažavanju člana obitelji koji je i danas trebao biti uz njih, njihovu djecu. Radovale su se i malim pobjedama zbog svake članice, svakog djeteta koji neće biti dio izgubljene generacije. Radovale su se i svakom susretu unatoč teškim temama, neispunjenim obećanjima, jačale su svakim novim kušnjama. Na neki način njihove udruge postale su postrojbe u obrani prava u obnovi na život uz obvezu države u onom dijelu za koji su zakinuti u odnosu na cijele obitelji. Osim sudjelovanja u protokolima navedenih obljetnica udovice su se uključile i dale veliki doprinos obljetnicama pripremom i postavljanjem prigodnih izložbi. Udovice su bile podrška i u drugim segmentima i na dobrobit svoje društvene zajednice. Grupe samopomoći, radionice, edukacije za naše udovice obogatile su druženjem sa članicama tima za psihosocijalnu pomoć. Međusobno su pristupale novim idejama, planovima i onda ih realizirale u svoj punini vještine.

Uključivale su u svoje radionice i djecu preživjelih branitelja. Edukativno obogaćivale stečeno znanje i mogućnosti šireći pozitivno ozračje zajedničkog djelovanja. U takvom okruženju bilo je lakše ispričati i neke problematične situacije i opet ih zajednički pokušati otkloniti ili bar ublažiti. Udruga udovica Nova Gradiška inicirala je, a uz potporu Zajednice i realizirala prvi kuglački turnir udovičkih udruga – kazala je predsjednica Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Nova Gradiška Vjekoslava Karešin.

Brojni gosti i uzvanici, sportski susreti

Svečanoj sjednici uz 30.tu obljetnicu rada novogradiške Udruge udovica nazočili su i brojni gosti. Uz predstavnice Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske iz svih krajeva Hrvatske, svečanosti su nazočili i načelnica Sektora za savjetodavnu i psihosocijalnu pomoć pri Ministarstvu hrvatskih branitelja RH Natalija Sertić, Ivan Tucić, savjetnik za zdravstvo i socijalnus skrb Brodsko posavske županije, ratni zapovjednik 121. brigade Hrvatske vojske brigadir Josip Mikšić i izaslanica ratnog zapovjednika 99. brigade Peščenica Hrvatske vojske pukovnika Ivice Babića hrvatska braniteljica Marija Vidaković Španić.

Svečanost su svojom pjesmom i stihovima oplemenile članice Vokalne skupine „Aurora” i pjesnikinja Evica Kraljić.

Program obilježavanja se nastavlja danas sportskim susretima.

 

Komentari
Prethodni članakU prekrasnoj atmosferi održana tradicionalna “Vrtna zabava” u Cerniku
Sljedeći članakKraj iritantne prakse: „Baterije na mobitelima će se opet moći lakše zamijeniti!“