Prašina se još nije slegla od kada je prošlog tjedna u Ministarstvu znanosti i obrazovanja predstavljen projekt cjelodnevne škole. Ministar obrazovanja Radovan Fuchs tako je u nedjelju gostovao u Dnevniku Nove TV gdje je objasnio zašto se ide s jednim satom manje, ali ubuduće obavezne Informatike, kolike će nastavnici koji budu više radili imati plaće i što misli o nezadovoljstvu nekih roditelja cjelodnevnom školom.

Jedno od pitanja bilo je vezano i uz uvođenje jednog obaveznog sata Informatike umjesto do sada dva sata Informatike kao izbornog predmeta.

– To smo napravili zato što se Informatika od 1. do 4. razreda učila kao izborni predmet, a onda bi od 5. razreda bi svi koji su išli na Informatiku opet počeli od nule kao da nisu učili ništa. Više je razloga tu naravno, ali u principu to nije smanjenje Informatike i nitko u MZO-u i Radnoj skupini nije protiv Informatike. Jedan sat Informatike je obavezan od 1. do 8. razreda i Informatiku još jedanput imamo kao međupredmetnu temu. Dakle, ne smanjuje se obim Informatike kao takav, objasnio je Fuchs.

Kako se u cjelodnevnoj školi planira uvesti obvezni dio nastave do 14 ili 15 sati, pitanje je bilo i koji će profesori raditi popodne, odnosno u neobaveznom dijelu od 15 do 17 sati, na što je Fuchs odgovorio kako neće biti dodatnog zapošljavanja niti dodatnih profesora.

– Naravno da ćemo, one koji će više raditi i platiti više. U cijeloj koncepciji cjelodnevne škole otprilike će se satnica ili opterećenje onih nastavnika, koji će boraviti jedan školski sat dulje u školi nego do sada, za to će dobiti u prosjeku 2.000 do 2.500 kuna više. Dakle plaća svih učitelja i profesora u cjelodnevnoj školi bit će preko 10.000 kuna. Dakle, bit će povećanje plaće oko 25 posto, naveo je ministar.

Dodao je i kako će djeca u školi pisati zadaće tako da roditelji više neće morati nakon škole s njima sjediti doma i pomagati im oko tog dijela, a i da neće više biti situacija da učenici doma preko mobitela ili računala preuzmu ono što im treba i to onda u školu donesu kao svoj uradak. No, hoće li se sve škole stići dograditi kako bi sve mogle provoditi cjelodnevnu školu, poslušajte u intervjuu koji je dao za Dnevnik Nove TV, prenosi Srednjahr.

 

Komentari
Prethodni članakUdruga “Pozitiva” organizira Dan otvorenih vrata za oboljele od raka i članove njihovih obitelji
Sljedeći članakBod do naslova prvaka: danas HMNK Nova Gradiška dočekuje Slatinu